Reklam

Diz Kapağının Sol Tarafında Ağrı

  • 28 Ocak 2018
  • 4.721 kez görüntülendi.
Diz Kapağının Sol Tarafında Ağrı

Diz kapağında dönem dönem ağrılar görülmesi normal bir durumdur. Özellikle yoğun bir biçimde spor yapan, günlük egzersiz yapan ya da herhangi bir spor dalı ile ilgilenen kişilerin diz kapaklarında ağrılar sık sık görülmektedir. Bunun dışında tamamen hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemiş olan kişilerin de diz bölgesinde sık sık ağrılar görülebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşan kişilerin doktor ile görüşmesi uygun bir tanı için gereklidir.

Diz kapağının sol kısmında meydana gelen ağrı ile burada yer alan eklemler ilgili bir durum olabilmektedir. Bunun yanı sıra aşırı kilo da diz kapağı ağrısına neden olmaktadır. Bu nedenle aşırı kilolu kişilerin bu ağrılardan bir an önce kurtulmaya çalışması tavsiye edilmektedir.

Sol Diz Kapağında Görülen Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Zorlanma

Kişinin sol diz kapağında meydana gelen ağrılarının sebeplerinden birisi aşırı zorlanmasıdır. Kişinin egzersiz ya da spor yaparken diz kaslarını aşırı zorlaması sonucu bu alanda ağrı olması sık sık görülen bir durumdur. Bunun için spor yapacak kişilerin bünyesinin kaldıracağı kadar günlük spor yapması en uygun işlem olacaktır.

Bunun yanı sıra kişinin yaşayabileceği travmalar da ayağında zorlanmaya neden olacaktır. Burkulma, incinme gibi durumlarda diz kapağının tamamında ağrı görülebilir. Böyle bir durumda kişinin evde yapacağı basit yöntemler ile ağrıyı sonlandırması mümkündür.

2-)Menisküs

Sol diz kapağı bölgesinde görülen ağrının diğer bir sebebi de menisküs ağrısıdır. Menisküs, dizin alt ve üst kemikleri arasında bulunan dokunun ismidir. Bu dokunun hasar görmesi durumunda dizin sol bölümünde şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Menisküs yırtılması durumu özellikle orta ve ileri yaşlara sahip insanlarsa sık karşılaşılan bir durumdur. Menisküs yırtılması olması halinde kişinin acilen doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

3-)Tendon İltihabı

Tendon iltihabı diz bölgesinde görülen ağrıların sebeplerinden birisidir. Tendonlar bilindiği üzere diz kapağı ile kemikleri birleştiren bir yapıdır. Bu yapının hasar görmesi basketbol, voleybol ile ilgilenen kişilerde sık rastlanan bir durumdur. Tendon iltihabının belirtileri arasında şişme, kızarıklık, ağrı ve yanma gibi belirtiler yer almaktadır.

4-)Eklem İçi Kanama

Sol diz kapağı bölgesinde sık rastlanan sorunlardan birisi eklem içi kanamasıdır. Eklem içi kanama sorununda ağrının yanı sıra şişlik ve morarma da görülmektedir.

Sol Diz Kapağı Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Sol diz kapağı ağrısı durumunda kişinin bol bol dinlenmesi tedavi için gerekli bir adımdır.
  • Buz kompresi hafif ağrılar için uygulanabilecek iyi bir yöntemdir.
  • Ağrının şiddetli olması durumunda fizik tedavi önerilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ