Reklam

Diz ve Ayak Üşümesi

 • 01 Mart 2018
 • 1.672 kez görüntülendi.
Diz ve Ayak Üşümesi

Diz ve ayak üşümesi soğuk havalarda normal karşılanan bir durumdur. Fakat bazı kişilerin dizleri ve ayakları hava sıcaklığı fark etmeksizin sürekli olarak üşümektedir. Böyle bir diz ve ayak üşümesi bazı hastalıkların belirtisi olabilir ve dikkate alınması gereken bir durumdur. Soğuk bir ortamda uzun süre bulunmak, uzun süre suda kalmak, çorapsız gezmek gibi basit nedenler dışında diz ve ayak üşümesinin birçok nedeni vardır.

Diz ve Ayak Üşümesi Nedenleri Nelerdir?

 • Kan dolaşımı bozukluğu diz ve ayak üşümesine yol açan en yaygın nedenlerdendir. Kan dolaşımı yetersiz olduğu durumlarda vücudun ısısı düşmektedir. Özellikle el ve ayaklara yeterli kan gitmediği için bu bölgelerde üşüme ve ısınamama problemleri ortaya çıkmaktadır. Kan dolaşımı bozukluğu; kalp rahatsızlığı ve kan pıhtılaşması gibi ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle ciddiye alınmalıdır. Ve unutulmamalıdır ki; hareketsiz kalmak ve sürekli durağan olmak kan dolaşımı bozukluğunu tetiklemektedir.
 • Tiroid bezinin az çalışması da el, ayak ve dizlerde üşümeye neden olabilmektedir. Tiroid bezi sayesinde üretilen hormonlar, sağlık dengesinin korunmasını ve vücudun birçok işlevinin olağan devam etmesini sağlamaktadır. Tiroid bezi tarafından yeterince hormon üretilmediği takdirde hipertiroidi ismi verilen problem ortaya çıkmaktadır. Hipertiroidi; metabolizmanın yavaşlamasına, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kilo artışı, el, ayak ve dizlerde üşüme gibi problemlere neden olabilir.
 • Raynaud hastalığı da el ve ayaklara az kan gitmesine ve bu sebeple üşümeye neden olur. Raynaud hastalığı, stres veya soğuk hava gibi nedenlerle kan damarlarında kasılma meydana gelmesi durumudur. Ayak parmaklarının renginin kaçması veya kırmızı ya da maviye dönük renk oluşması bu hastalığın belirtilerindendir.
 • Kansızlık yani B12 vitamini eksikliği anemisi de üşümeye neden olan problemlerdendir. Kansızlık; nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, soluk cilt, baş ağrısı, el ve ayaklarda üşüme, denge kaybı gibi çeşitli problemlere neden olmaktadır. Sindirim sistemi problemleri, kötü beslenme, enfeksiyon şikayetleri ve kullanılan bazı ilaçlar B12 vitamini eksikliğine neden olmaktadır.
 • Kas romatizması, kadınlarda çok sık rastlanan ve ayak üşümesine, bütün vücutta ağrı hissine neden olabilen bir problemdir.
 • Periferik nöropati adı verilen ve sinir hasarlarıyla ilgili olan hastalık da el ve ayaklarda üşüme hissine neden olmaktadır. Vitamin eksikliği, diyabet, enfeksiyon ve toksin gibi problemlerden kaynaklanabilir.
 • Bacaklardaki damarların daralması ve tıkanması probleminden kaynaklanan periferik arter hastalığı da diz ve ayak üşümesine neden olmaktadır. Bu hastalık damarlarda kolesterol plaklarının birikmesi ve damar sertliği oluşmasıyla meydana gelmektedir. Ağrı, kramp gibi problemlere de neden olur.

Diz ve Ayak Üşümesi Tedavisi

 • Diz ve ayak üşümesinin tedavisi hastalığa göre değişmektedir.
 • Egzersiz yapmak diz ve ayak üşümesi için bir önlemdir.
 • Mutlaka doktora gitmek gerekmektedir. Fizik tedavi, ilaç tedavisi, cerrahi müdahale veya ameliyat durumları söz konusu olabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Russ Kuffel dedi ki:

  Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 2. MyronFudge dedi ki:

  dating sites free no registration
  adult ads

 3. JavierTox dedi ki:

  tinder sign up , tider
  tinder date

BİR YORUM YAZ