Reklam

Dizde Kıkırdak Aşınması

  • 29 Aralık 2017
  • 1.442 kez görüntülendi.
Dizde Kıkırdak Aşınması

Kıkırdak, esnek ve sert bir yapıya sahip olan bağ dokusudur. Vücudun önemli parçalarından birisi olan kıkırdağın hasar ya da zarar görmesi çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Kemik kadar sert bir yapıya sahip olmayan ama esnek yapısı sayesinde dayanıklı olan kıkırdak kireçlenmeye müsait bir yapıdadır. Çeşitli etkenlere bağlı olarak zarar gören kıkırdakta aşınma sık görülen bir sağlık sorunudur. Diz kıkırdak bölgesinde görülen aşınma farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Kıkırdak kemiği, diz bölgesindeki uyluk ve kaval kemiğini bağlayan önemli bir kemiktir. Dizin bükülmesini ve düz durmasını sağlayan bu kemik fazla yük olması durumunda aşınmaya maruz kalmaktadır. Eklemde meydana gelen aşınma tıp dünyasında artroz olarak ifade edilmektedir. Artroz çoğunlukla 60 yaş üstü kişilerde meydana gelen bir sağlık sorunudur. Erken yaşlarda çok az görülen artroz eklem bölgesinde şiddetli ağrılara neden olur.

Dizde Kıkırdak Aşınması Neden Olur?

  • Dizde meydana gelen kıkırdak aşınmasının en büyük sebeplerinden birisi eklemlerin sürekli yük taşımasıdır. Eklemlerin sürekli yük taşıması durumunda kıkırdakların elastik yapısı zarar göreceği için aşınma meydana gelmektedir.
  • Diz kıkırdak kemiğinde meydana gelen aşınmanın diğer bir sebebi ise fazla kilolardır. Özellikle 60 yaş üstü kişilerde karşımıza çıkan bu rahatsızlık çok fazla kilodan dolayı da ortaya çıkmaktadır.
  • Diz kıkırdak aşınmasının en büyük nedenleri arasında hareket azlığı da yer almaktadır. Tüm gün hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş kişilerin kıkırdak kemiklerinde aşınma ve ağrı sık sık meydana gelir.

Dizde Kıkırdak Aşınması Belirtileri Nelerdir?

  • Diz kıkırdak kemiklerinde meydana gelen aşınmanın en sık görülen belirtilerinden birisi hareketlerdeki kısıtlamadır. Aşınmanın olduğu bölgede hareket etmek oldukça zor bir hale gelmektedir.
  • Diz kıkırdak kemiklerinin aşınmasının diğer bir belirtisi ise meydana gelen şiddetli ağrılardır. Kişinin şiddetli ağrılar için ilaç almadan önce doktoruna mutlaka danışması gerekmektedir.
  • Kıkırdak kemiği aşınmalarında görülen diğer belirtiler arasında batma, karıncalanma hisleri yer almaktadır.

Dizde Kıkırdak Aşınması Teşhisi Nasıl Yapılmalıdır?

Diz bölgesindeki kıkırdak aşınmasının teşhisi için fiziki bir muayene çoğunlukla yeterli olmaktadır. Hastanın tüm şikayetlerini de doktoruna anlatması önemlidir. Tanı koyulmasında yapılacak diğer işlemler ise laboratuvar tetkikleri ve röntgen çekimidir.

Dizde Kıkırdak Aşınması Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kıkırdak aşınması (artroz) tedavisi için öncelikle hastalığın tanısı önemlidir. Sonrasında hastalık çok ciddi değilse fizik tedavi uygulamaları ve antibiyotik kullanımı ile birlikte tedavi süreci başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Gerekli durumlarda tıbbi müdahale yapılabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ