Reklam

Dizde Ödem ve Menisküs Yırtığı

  • 24 Nisan 2017
  • 6.078 kez görüntülendi.
Dizde Ödem ve Menisküs Yırtığı

Dizde ödem oluşumu toplumun birçok kesiminde yaygın olarak oluşmaktadır. Özellikle diyabet rahatsızlığı olan kişilerde yaygın olarak görülen bu durum birçok rahatsızlığa bağlı olarak oluşmaktadır. Ödem vücutta birçok bölgede oluşabilen içi sıvı veya iltihap ile dolu şişlikler şeklinde tanımlanabilmektedir.

Vücutta ödem, en çok ayaklarda oluşmaktadır. Genellikle çok ciddi bir durum olmamakla birlikte, tedavi edilmemesi veya yayılması halinde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ayaklarda ödemin en çok direkt olarak görüldüğü bölge genellikle kemikler arasıdır ve bu bölgede oluşan ödemin büyümesi halinde ciddi hareket kısıtlılığı oluşabilmektedir.

Diz bölgesinde menisküs yapısından bahsedecek olursak, yarım ay şeklinde ve yoğun lifler ile birbirlerine bağlanmış yapılardır. Menisküsler, hem eklem kıkırdağının beslenmesine yardımcı olur, hem de hareket sırasında dizlere verilen yükün başka bölgelere dağılmasını sağlayarak hafifletilmesini sağlamaktadır. Menisküs yırtıkları birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sık hareket eden ve spor yapan kişilerde yanlış yapılan hareketler, ağır spor aktiviteleri ve yanlış duruş gibi nedenler eklem üzerinde deformasyonlara ve lifler arasında yırtılmalara neden olabilmektedir.

Dizde Ödem ve Menisküs Yırtıklarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Travmalar

Dizde ödem ve menisküs yırtıklarının en önemli nedenlerinden biri travmalar ve yaralanmalardır. Özellikle ağır aktivitelerle uğraşan kişilerde bu tarz oluşumlar sıklıkla gözlenebilmektedir. Bu yüzden spor yapan kişilerin belirli bir program içerisinde aktivitelerini gerçekleştirmesi ve ayakları zorlayacak ağır aktivitelerden kaçınması gerekmektedir.

Kronik rahatsızlıklar

Özellikler diyabet rahatsızlığı olan kişilerde hem hastalığın hem de kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ödem oluşumu gözlenebilmektedir.

Eklem ve Kıkırdak Rahatsızlıkları

Eklem ve kıkırdak rahatsızlıkları olan kişilerde sık sık ödem oluşumu gözlenebilmektedir. Böyle durumlarda diz eklemi daha hassas ve zorlamalara karşı daha güçsüz durumda olduğu için hareket ve aktivitelerde daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yaşlanma

Yaşlanma ile vücut metabolizmasında ve aktivitesinde zayıflama görülmektedir. Bu durumda ayaklar daha hassas bir yapıya dönüşmekte ve en ufak bir yaralanma veya travma olayında ciddi rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

Dizde Ödem ve Menisküs Yırtıklarının Belirtileri Nelerdir?

Dizde ödem oluşumu fiziksel olarak rahatlıkla tayin edilebilir. Fakat menisküs yırtıklarının belirtilerinden bahsedecek olursak 3 belirtiden söz edebiliriz. Yırtıklara bağlı olarak şiddetli ağrılar, şişlik ve hareket sırasında kitlenme gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmak tedavi aşamasını olumlu yönde etkilemektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilonrel dedi ki:

    I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

BİR YORUM YAZ