Reklam

Dizin Arka Kısmında Şiddetli Ağrı

 • 25 Eylül 2017
 • 2.083 kez görüntülendi.
Dizin Arka Kısmında Şiddetli Ağrı

Vücudumuzdaki en büyük eklemlerden biri olan diz, bükülme ve gerilme fonksiyonlarını sağlayan bir eklemdir. Kimi zaman dizin arka kısmında şiddetli ağrı şeklinde şikayetler baş gösterebilir. Bu bölgede hissedilen şiddetli ağrılar kişide hareket kısıtlılığına yol açarak, gündelik işlerin yapılmasını engelleyebilir.

Bu bölgede hissedilen ağrıların çoğunlukla nedeni travma etkenleridir. Dize doğru alınan sert darbe veya hasarlar, bağların yırtılması veya zarar görmesi gibi etkenlerden şiddetli ağrı sorunu meydana gelebilir. Ancak diz arkasındaki ağrıların tek sebebi travma etkenleri değildir. Bunun dışında baker kisti, artrit, kıkırdak yaralanmaları gibi pek çok neden olabilir.

Dizin Arka Kısmında Şiddetli Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Dizler, vücut ağırlığının büyük bir bölümünü üstlenen eklemlerimizdir. Bu yüzden diz eklemine binen fazla yük, ağırlık bu bölgede ağrı soruna yol açabilmektedir. Fazla yük dışında dize direkt alınan sert darbe veya fiziksel aktivite esnasında dizin fazla zorlanması da bu bölgenin zarar görmesine yol açarak dizde veya arka kısmında şiddetli ağrının baş göstermesine neden olabilir.

Baker Kisti

Dizin arka bölgesinde içi sıvı dolu olan çıkıntı, baker kisti olarak tanımlanır. Dizde gerginlik hissine yol açar. Tıp dilinde “popliteal kist” olarak bilinmektedir. Baker kisti söz konusu olduğunda bacağın esnetilmesi veya uzatılması halinde dizde ağrı problemi baş gösterebilir.

Baker kistinin nedenlerinden bahsedilecek olursa öncelikle “sinovyal sıvı” tarif edilmelidir. Dizlerde yer alan sinovyal sıvı, dizde bulunan parçaların birbiriyle sürtünmesini önleyerek hareket etmeyi sağlar. Bu bölgede çeşitli sebeplerden sinovyal sıvının fazla üretilmesi halinde ise dizin arka bölgesinde fazla miktarda sıvı birikintisi oluşur. Bu bölgede biriken fazla sıvılar ise baker kisti oluşumuna yol açmaktadır.

Dizin arka bölgesindeki şiddetli ağrı, baker kistinin bilindik bulguları arasındadır. Ancak tek başına kesin olarak bu kist rahatsızlığını gösterdiğini söylemek yanlıştır. Rahatsızlığın diğer belirtilerinden aşağıda bahsedilmektedir.

 • Dizde şiddetli ağrı(arka kısmında özellikle),
 • Dizde katılık ve sertlik hissi,
 • Dizin arka bölgesinde şişlik

Eğer herhangi bir fiziksel darbe olmadan dizde ağrı ve şişlik oluşumu farkettiyseniz, baker kisti ihtimaline karşılık ortopedi doktoruna başvurmanızda yarar vardır.

Romatoid Artrit

Halk arasında “iltihaplı romatizma” olarak bilinen romatoid artrit, çoğunlukla vücuttaki küçük eklemlerde baş gösteren kronik bir eklem hastalığıdır. Artritin tam olarak sebebi bilinmese de genetik faktörlerin ve sigara kullanımının rahatsızlığı tetiklediği düşünülmektedir. Kendini eklemlerde ağrı, hassasiyet ve eklemlerde tutukluk/katılık ile belli eden artritin diğer bulguları ise şunlardır;

 • Eklem ağrısı,
 • Eklemlerde şişlik,
 • Eklemlerde tutulma,
 • Hareket kısıtlılığı

Diğer Nedenler

 • Kıkırdak yaralanmaları,
 • Çeşitli deri hastalıkları: Nadiren de olsa dizin arkasında ağrıya yol açabilmektedir. Bu bölgedeki derinin hassaslaşmasına yol açarak ağrıyı tetikleyebilir.
 • Geçici romatizma rahatsızlıkları

Dizin arka kısmında şiddetli ağrı şikayetinin yukarıda bahsedildiği üzere pek çok sebebi olabilmektedir. Ağrının tam olarak neden kaynaklandığının öğrenilmesi ve nedene yönelik tedavisi için mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. zortilo nrel dedi ki:

  Almost all of whatever you assert is supprisingly accurate and it makes me ponder why I had not looked at this with this light before. Your article really did turn the light on for me personally as far as this specific subject matter goes. Nonetheless there is actually just one point I am not really too comfy with and while I try to reconcile that with the main idea of your issue, permit me see what the rest of your subscribers have to say.Well done.

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder website , what is tinder
  tinder dating app

BİR YORUM YAZ