Reklam

Dizlerde Sürekli Uyuşma ve Halsizlik

 • 13 Nisan 2017
 • 1.719 kez görüntülendi.
Dizlerde Sürekli Uyuşma ve Halsizlik

Günümüzde özellikle yaşlı hastaların çok yakındığı sorunlardan biri dizlerde uyuşma ve halsizliktir. Kronik rahatsızlıklar veya akut birçok rahatsızlık sonucunda ortaya çıkabilen bir durumdur. Özellikle çalıştığı meslekten kaynaklı olarak sürekli ayakta duran kişilerde, sık ve kasları zorlayacak derecede spor ve egzersizler yapan kişilerde, sağlıksız ve dengesiz beslenen kişilerde, genetiksel faktörlere bağlı olarak kronik rahatsızlıkları olan kişilerde ve yaşlı hastalarda sık olarak karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

Dizlerde halsizlik ve uyuşma durumu oluşumunun nedenlerinin en başında diz bölgesindeki sinirler üzerinde oluşan baskı sonucunda hasarlar meydana gelmesidir. Özellikle diyabet, tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerde damarlarda vazokonstrüksiyon oluşması nedeniyle dizlerde uyuşma gözlenebilmektedir.

Dizlerde Uyuşma ve Halsizliğe Neden Olabilen Hastalıklar Nelerdir?

 • Diyabet ve tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar: Bu tür kronik rahatsızlıklarda sinir ve damarlarda baskı oluşmakta ve buna bağlı olarak dizlerde halsizlik ve uyuşma gözlenmektedir.
 • Romatizmal rahatsızlıklar: Romatizmal rahatsızlıkların belirtileri arasında dizlerde ağrı, uyuşma ve halsizlik gibi durumlar yer almaktadır.
 • Tiroid rahatsızlıkları: Hipertiroidi hastalarında sıklıklar damar yoğunluğuna bağlı olarak kas güçsüzlüğü görülmektedir.
 • Sinir hücrelerinde yaşanan hasarlar: Diz bölgesinde sinir hücrelerinin, yaralanma, kaza gibi travmalar, kronik rahatsızlıklar gibi birçok nedene bağlı hasarı bu bölgelerde uyuşma ve halsizlik problemlerine yol açar.
 • Bağışıklık sisteminin düşmesi: Özellikle demir, folik asit gibi vitamin eksikliği olan kişilerde halsizlik, ağrı ve uyuşma gibi faktörler sıklıklar gözlenir.
 • Fıtık: Özellikle bel fıtığı rahatsızlıkları olan kişilerde sinir sıkışması sık olarak gözlenmektedir. Buna bağlı olarak kaslarda yorgunluk, eklemlerde ağrı ve uyuşma, halsizlik gibi faktörler sık olarak gözlenir.
 • Kas rahatsızlıkları: Kas erimesi gibi rahatsızlıkları olan kişilerde, dizlerde halsizlik gibi durumlar sık olarak karşılaşılmaktadır.

Dizlerde Uyuşma ve Halsizliğin Tedavisi Nedir?

 • Hastalığa bağlı olarak tedavi yöntemi seçilmektedir. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan kişilerin ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekir. Kullanılacak ilacın kesinlikle uzman doktor kontrolü ve tavsiyesinde olması gerekmektedir.
 • Aynı şekilde diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan halsizlik ve uyuşmalarda ilaçların düzenli olarak kullanılması bu tür komplikasyonların zamanla azalmasında yardımcı olacaktır.
 • Ek olarak doktor kontrolünde folik asit, demir eksikliği olan kişilerinde vitamin desteği, beslenme düzenine dikkat edilmesi ve sağlıksız beslenmeden uzak durulması, sürekli olarak hareketsiz kalınmaması bu tür komplikasyonların önlenmesinde yarar sağlamaktadır.

Dizlerde sık sık veya sürekli olarak hissedilen uyuşma, ağrı şikayetleri ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. payday loans dedi ki:

  A lot of thanks for all your efforts on this site. Gloria enjoys doing investigation and it’s easy to understand why. Almost all know all concerning the dynamic means you deliver great information on the blog and boost contribution from other individuals about this area of interest and my child has been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a dazzling job.

BİR YORUM YAZ