Dizlerde Uyuşma ve Halsizlik

Dizlerde Uyuşma ve Halsizlik

Dizlerde uyuşma günümüzde özellikle diz rahatsızlığı olan ve cerrahi müdahale geçirmiş kişilerde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Dizlerde uyuşmaya bağlı olarak fiziksel aktivitelerde sınırlanma, sürekli olarak yorgunluk hali ve halsizlik durumu oluşmaktadır. Bunun haricinde bir hastalık belirtisi veya nedeni olarak ortaya çıkabilmektedir. Fakat sadece dizlerde uyuşma ve halsizlik durumunda kesin olarak bir tanı konulması güçtür. Bunların dışında yaşanan diğer belirtiler, muayene ve yapılan tetkikler sonucunda kesin bir tanıya ulaşılabilmektedir.

Diz uyuşması, genellikle alt bacak ve diz kapağı çevresinde seyreden bir durumdur. Uyuşmanın gerçekleştiği bölge tespit edilerek ve muayene ve tetkiklerde uyuşmaya neden olan rahatsızlık hakkında bilgi edinilir ve uygun tedavi yöntemi seçilir. Diz uyuşmasına neden olan en önemli faktörlerden biri travma sonucunda oluşan sinir sıkışması veya zedelenmesidir. Sinirler üzerinde yapılan baskı sonucunda beyinden gelen ve beyne giden sinyallerde aksaklık yaşanır ve bu durum dizlerde uyuşmaya neden olabilmektedir.

Dizlerde uyuşmaya bağlı olarak karıncalanma hissi, yanma hissi, ağrı, sıkışmalar, kramplar ve kaşıntı gibi belirtiler oluşabilmektedir. Bu belirtilerin sürekli olarak devam etmesi halinde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Dizlerde Uyuşma ve Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Yaşlanma

Yaşlanma ile vücutta yapım reaksiyonlarında azalma ve yıkım olaylarında artış görülmektedir. Buna bağlı olarak yaşlı insanların bağışıklık sisteminde azalma gözlenmekte ve hastalıklara karşı vücut savunmasız kalmaktadır. Sıklıkla yaşlılarda görülen tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar sonucunda kan damarlarında oluşan basınç artışı ile sıklıkla dizler uyuşma gibi belirtiler oluşabilmektedir.

Travma

Yaralanma, kaza gibi travmalar sonucunda diz bölgelerindeki sinirlerin zedelenmesi, iletimin yayılmasında aksaklıklar oluşmasına neden olmakta ve buna bağlı olarak uyuşmalar görülebilmektedir.

Romatizmal Rahatsızlıklar

Romatizmal rahatsızlıklarda özellikle ağrıların başladığı dönemlerde sık sık uyuşmalar ve yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler gözlenebilmektedir.

Alkol ve Sigara Bağımlılığı

Alkol ve sigara alışkanlığı, günümüzde birçok hastalığın ana nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta birçok toksik reaksiyonlar oluşturmakta olup kan damarları üzerinde de basıncın artmasına neden olmakta ve bacaklarda ve kollarda halsizlik, uyuşma gibi komplikasyonlar ortaya çıkarmaktadır.

Eklem Rahatsızlıkları

Diz ekleminde meydana gelen hasarlar ve iltihaplanmalar sonucunda ciddi ağrılar ve uyuşmalar gözlenmekte ve buna bağlı olarak halsizlik durumu oluşabilmektedir.

Bunların dışında dizlerde uyuşma ve halsizlik durumu daha çok yaşlı kişilerde meydana gelmektedir. Çünkü yaşlı kişilerde kaslar ve eklemler, yaşa bağlı olarak daha çok zorlanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ