Reklam

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Olunur mu?

  • 12 Mart 2018
  • 1.270 kez görüntülendi.
Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Olunur mu?

Doğum kontrol hapları bugün aile planlanmasında kullanılan bir yöntemdir. Kadınların en çok merak ettikleri şey ise doğum kontrol hapı kullanırken adet veya kanama olup olmayacağıdır. Doğum kontrol hapları genellik 21 adettir ve her güne bir tane olmak üzere 21 gün kullanılmaktadır. İlaca bu sürenin ardından 7 günlük bir ara verilir. Bu 7 gün içerisinde kişinin adet kanaması görülür. Sekizinci günde kişi tekrar doğum kontrol hapını kullanmaya başlar. Bu döngüye dikkat edilmesi bu süreç içerisinde önemlidir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Görülmesi Durumu

Bu tür ilaçlarda östrojen ve progesteron hormonları olduğu için kadının yumurtlaması önlenir. Rahim içi doku incelerek gebe kalma ortamı zayıflatılır. Çünkü kadınlarda her ay yumurtlama döneminde bu tabaka kalınlaşır ve embriyonun rahim içinde tutunması kolaylaşır. Eğer doğum kontrol hapı kullanılırken döllenme oluşursa rahim içinde uygun ortam olmadığı için hamile kalma durumu da düşük bir ihtimaldir.

Doğum kontrol ilaçlarının alınmaya başlanması ile az da olsa kanama ve lekelenmeler görülebilir. Bu normal bir durumdur. İçerisinde hormonal bir etki olduğu için alışma süresince böyle bir şeyle karşılaşılabilir. Fakat kanama oldu diye ilaca ara verilmesi herhangi bir gebelik durumuna sebep olabileceği için bırakılması önerilmez. İlk 3 aylık periyottan sonra bu kanama ve lekelenmelerin geçtiği görülmektedir. Eğer kanamalar gittikçe yoğunlaşırsa doktora gidilmesi gerekir. Doktor ilacı bırakmak yerine kanamayı geçirecek olan bir tedavi önerir.

Burada dikkat edilmesi gereken kişinin ilaca 7 günlük ara vermesi ve bu süreçte adet kanamasını görmesidir. Fakat kişiden kişiye değişen etkiler mevcuttur. Bu sebeple kişi doktora gitmeli ve kanamanın gelmesi için rahim içi tabakayı kalınlaştıran ilaçları kullanılmasıyla tekrar kanama görülebilir. Ama bu kesinlikle doktor muayenesi ile olmalıdır.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Yukarıda karşılaşılan durumlar bu tür ilaçların yan etkileridir. Ama bu etkilerin genel itibariyle geçici olduğu görülmüştür. İlaç bırakıldıktan belli bir süre sonra adetin döngüye kavuşması görülür. Gebe kalma fonksiyonuna da zarar vermediği öngörülür.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Gebe Kalınır mı?

Bu ihtimal yüzde doksan dokuz oranında yoktur, gebe kalınmaz. Ama her zaman yüzde birlik ihtimal de gözden kaçırılmamalıdır. Bu süreçte önemli olan şey hapların kendiliğinden kesilmemesi ve periyoda dikkat edilmesidir. Lakin ilacı bıraktıktan sonra 1 hafta – 10 gün içerisinde kanama görülmezse, gebelik testi yapılması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    tinder sign up , tinder app
    tinder dating app

BİR YORUM YAZ