Reklam

Doğum Sonrası Akıntı

  • 11 Ocak 2018
  • 1.071 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Akıntı

Hamilelik ve doğum sırasında anne vücudunda bir çok değişiklik olur. Hormonlar değişir, kilo alınır, rahimde değişiklikler olur. Doğumla birlikte bu değişiklikler bir anda eski haline dönmez. İyileşme ve eski haline dönme bir süreçtir. Bu süreçte karşılaşılan durumlardan biri ise lohusa akıntısıdır. Lohusa akıntısı miktarı anneden anneye değişiklik gösterir. Annelerin sıkça sorduğu sorulardan biri ise bu akıntının normal olup olmadığıdır. Lohusa akıntısı normal bir durumdur.

Lohusa Akıntısı Nedir?

Lohusa akıntısı, doğumdan sonra yaklaşık 6 hafta kadar görülen akıntılardır. Normal olarak görülebilen bir durumdur. Bebek doğduktan sonra rahim içindeki hasarlardır, atıklar, doku kalıntıları, kanamalar dışarı atılır. Bu durumda lohusa akıntısı oluşur. Lohusa akıntısı ilk 10-15 gün kanamaların etkisi ile kırmızı renklidir. Sonraki dönemlerde kahverengi-sarı bir renk alır ve doğumdan sonraki 40-45. günlerde kesilir. Bu akıntı hem rahim temizliğini sağlar hem de rahimdeki yaraları içerisindeki maddeler sayesinde enfeksiyonlara karşı korur.

Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğumdan sonra annelerin en sık yaşadığı problem enfeksiyonlardır. Doğumdan sonraki rahimde bulunan birçok açık yara temizliği dikkat edilmediğinde enfeksiyon kapabilir. Doğumdan sonraki lohusa akıntısının normalde yoğun bir kokusu yoktur. Eğer akıntıda yoğun koku görülüyorsa, bu durum bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Enfeksiyondan korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus temizliktir. Lohusa akıntısı için kullanılan pedler belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Ped değişimi sırasında el temizliğine ve pedin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Doğumdan sonra enfeksiyondan korunmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise küvette temizlenmemektir. Doğumdan sonra duşta akan suyun altında temizlik gerçekleştirilmelidir. Eğer küvet doldurulur ve durgun suyun içerisinde temizlenilirse, bu durumda mikroplar yayılacaktır. Vucüdun farklı kısımlarında bulunan farklı mikroorganizmalar su yoluyla rahime bulaşıp enfeksiyona sebep olabilir.

Doğumdan sonra cinsel hayatta dikkatli olunmalıdır. Rahim içerisinde bulunan açık yaralar mikroplara karşı savunmasızdır. Özellikle doğumdan sonra ilk zamanlarda cinsel ilişkiye girilecekse korunmak gerekir. Temizliğe dikkat edilerek ve prezervatif kullanılarak ilişkiye girilebilir. Fakat özellikle lohusa dönemi geçene kadar cinsel ilişkiye girmek tavsiye edilmez.

Eğer normal doğum gerçekleştirilmiş olmasına rağmen dikişli yaralar varsa, doğumdan sonra birkaç gün üzerine oturulmamalıdır. Yüzme simidi ve benzeri minderler oturmak için kullanılır. Yaraların temizliği için doktorun verdiği antiseptik ilaçlar kullanılmalıdır. Temizlik kaynamış su ile kurulama ise saç kurutma makinesi ile yapılabilir.

Eğer doğumdan sonra lohusa akıntısına anormallikler görülüyor, kötü ve yoğun kokular alınıyorsa doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler enfeksiyon habercisi olabilir. Doktor gerekli ilaçlar ile tedaviyi gerçekleştirir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. zortilonrel dedi ki:

    Loving the info on this internet site, you have done outstanding job on the content.

  2. Este site é realmente fantástico. Sempre que acesso eu encontro novidades Você também vai querer acessar o nosso site e saber mais detalhes! Conteúdo exclusivo. Venha saber mais agora! 🙂

BİR YORUM YAZ