Reklam

Doğum Sonrası Anüste Çatlak

  • 29 Aralık 2017
  • 1.001 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Anüste Çatlak

Makat bölgesi hassas bir bölgedir ve doğum sonrası anüste çatlak da en sık ortaya çıkan makat sorunlarından bir tanesidir. Elbette anüs çatlaklarının tek nedeni doğum değildir. Buna farklı faktörler neden olabilir ve kadınlarda daha sık olmak üzere cinsiyet ayırt etmeksizin her vücut tipinde ortaya çıkabilir. En sık görüleni; kabızlık sonrası zorlama ile oluşan, kanama ile birlikte meydana gelen çatlaklardır.

Anüs bölgesinde çatlak meydana geldiğinde kişi bu bölgede yanma, kaşınma, şişkinlik, anormal akıntı yahut ağrı gibi problemler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu belirtilere ek olarak dışkıda kan ve kırmızı dışkı gibi belirtilerle de kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır.

Kadınlarda Anüs Çatlağı Neden Oluşur?

Her ne kadar doğum, bir kadın için dünyanın en mutlu anı olsa da anüs çatlakları bu anı bir kabusa çevirebilir. Genel olarak hamilelik sürecindeki mevcut beslenme şekli, bu rahatsızlığın da habercisidir.

  • Anüs yırtıklarının başlıca sebeplerinden bir tanesi, sık sık tuvalete çıkma ya da çok seyrek tuvalete çıkma olarak ifade edilmektedir. Belli bir düzen dahilinde gerçekleşmeyen tuvalete çıkma alışkanlığı, bağırsaklarda sorunlara ve bu da zamanla anüste hemoroid ve benzeri rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Sahip olunan beslenme alışkanlığından yola çıkarak, zorlayıcı ve sert dışkılamanın, anüs bölgesine oldukça zararlı olduğu bilinmektedir. Sürekli hazır ve sağlıksız, kuru gıdalar da sert dışkılamaya neden olacak ve bu da anüs çatlaklarını beraberinde getirecektir.
  • Doğum esnasında ıkınma nedeniyle zorlanan kaslar da, anüs çatlağı olarak geri dönebilmektedir ki, kadınlar tarafından sıklıkla şikayet edilen rahatsızlık budur. Anüs bölgesi doğum esnasında aşırı gerildiğinde, bölgede kılcal damarların çatlamasıyla birlikte kanama görülebilmektedir. Bu durum önlem alınmadığında diğer sebepler ile de birleşerek kronik hale gelebilmektedir.

Anüs Çatlağının Tedavisi

İleri boyutta olmayan ve uzun süredir devam etmeyen anüs çatlağı rahatsızlığında, durumun kronik olmadığı, belli ve doğru hamlelerle geçirilebileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Doğum sonrasında makat bölgesinde meydana gelen söz konusu rahatsızlık için çok sıcak ya da soğuk olmayan su ile banyo yapılması önerilen başlıca tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra bu rahatsızlığa sahip olan hasta, muhakkak doğru şekilde ve beslenmesine sebze – meyve tüketimini de ekleyerek beslenmelidir.

Bu aşamadan sonra, sabahın erken saatlerinde tuvalete çıkma alışkanlığının edinilmesi de tedavi süreci bakımından son derece önemlidir. Bu aşamaların uygulanması sonrasında içeriğinde nitrat bulunan kremler bölgeye uygulanarak ağrı ve acı hissinin hafifletilmesi sağlanabilmektedir. Ancak bu yöntemler herhangi bir şekilde olumlu sonuç vermiyorsa, kişi en kısa zamanda doktora görünmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ