Doğum Sonrası Denize Girme

Doğum Sonrası Denize Girme

Doğum sonrası dönem de tıpkı doğum öncesi olan hamilelik süreci gibi bazı şeylerin dikkat edildiği zaman dilimidir. Normal doğumun ciddi bir enfeksiyonel vakaya sebep olması daha az görülürken sezeryanla doğumlar bir nevi cerrahi işlem olduğu için daha önem arz etmektedir. Bu sebeple iyileşme süreci doğumdan sonra hemen tamamlanmaz. Dikişli bölgenin enfeksiyon kapmasını engellemek gerekir. Bu dönemde en çok merak edilen konulardan biri de doğum sonrası denize girebilme durumudur.

Doğumdan Sonra Denize Girmek Sakıncalı mıdır?

Doğumun hemen ardından annenin alacağı duş, suyun ılıklığı bile dikiş yerleri için önemliyken denize girmek daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Denizlerin hijyenik açıdan tam temiz olmayışı, doğum sonrası hassasiyeti olan vücut için pek uygun görülmemektedir. Doktorlar özellikle doğumdan sonraki ilk 1-2 ay denize girmeyi önermezler. Doğum sonrası hemen havuz suyu veya deniz suyu ile temas etmek uygun değildir. Enfeksiyon kapma ve iltihaplanma durumunda ciddi rahatsızlıklar oluşabilir.

Normal doğumdan sonra anne bir hafta içerisinde toparlansa bile kasların güçlenip normale dönmesi biraz vakit alırken sezeryan ile doğumda bu süreç 6 aya kadar sürebilmektedir. Kasların normal hale gelebilmesi için de böyle bir sürece ihtiyaç vardır.

Bu dönem içerisinde annenin denize girmesi enfeksiyonel açıdan risk taşımasa da kasların hareketliliği daha yavaş olduğu için anneyi yorabilir. Lohusalık adı verilen doğum sonrası 40 günlük sürecin tamamlanması, halk dilinde kırkın çıkması, dikişlerin sağlıklı kaynamasının ardından denize girilmesi en uygundur. Normal doğum yapmışsanız da tuzlu suyun vajinal bölgeye verebileceği zararlı etkileri azaltmış olursunuz. Kişi tedbir amaçlı olarak sezeryanla doğum yapılan yerin dikişlerini su geçirmez bir plasterle kapatabilir veya koruyucu spreyler kullanabilir.

Eğer denize girdikten sonra yüksek ateş, ağrı kızarıklık gibi durumlar oluştuysa uzman bir doktora görülmesi şarttır.

Emziren Anne Denize Girebilir mi?

Emzirme döneminin tamamında denize girilmez demek elbette ki yanlış olacaktır. Doğumdan sonraki 2 ayı atlattıktan sonra emziren anneler de denize girebilir. Zaten emzirme süresi 2 senelik bir süreci kapsadığı için bu sürecin tamamında denize girilmemesi gibi bir durum yoktur. Fakat emzirme ile birlikte göğüs uçlarında oluşan yara, kızarıklık, çatlaklıklar varsa enfeksiyon kapma riskini de göz ardı etmemek lazımdır. Hijyen açısından uygun ve çok kalabalık olmayan yerlerin tercih edilmesi gerekir.

Eğer böyle bir durum söz konusu değilse; tuzlu su anne sütüne zarar vermez, sütü kesmez ya da sütte değişikliğe sebep olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ