Reklam

Doğum Sonrası Solda Ağrı

  • 25 Eylül 2017
  • 2.895 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Solda Ağrı

Doğum sonrası ağrı veya solda ağrı şikayetine çoğunlukla sezaryen doğumun ardından rastlanmaktadır. Sezaryen doğumun ardından annenin hissettiği ağrının başlıca nedeni hekimler tarafından uygulanan cerrahi operasyonlardır. Ameliyat esnasında uzmanlar tarafından; göğüs, gövde ve pelvis bölgeleri arasındaki batın diye tabir edilen bölgenin katları kesilir(insize edilir). Ve ardından bebek anne karnından çıkartılır. Doğum işlemi bittikten sonra kesilen batın katları dikilerek tamir edilir. Hem kesilmeden ötürü hem de doğum sonrası kesilen bölgelerin dikişinden ötürü annede ağrı belirebilir.

Doğum sonrası ağrının başlıca nedeni geçirilen cerrahi operasyon olsa da altında yatan daha başka nedenler de olabilmektedir. İçeriğin devamında doğum sonrası ağrı şikayetinin başlıca sebeplerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Doğum Sonrası Ağrı Nedenleri Nelerdir?

1-)Rahim Kasılması

Doğum ameliyatının dışında doğum sonrası kasıklarda, karında meydana gelen ağrının bir diğer nedeni rahmin kasılmasıdır. İster normal doğum ister sezaryen doğum olsun, rahim doğum ertesinde kasılmaya başlar. Tıp dilinde involüsyon olarak adlandırılan küçülme hareketleri yapar. Rahmin bu hareketi yapmasının esas nedeni kanamayı durdurmaktır. Bu esnadaki rahim kasılmasından dolayı annenin karın, kasık ve bel bölgelerinde ağrı baş gösterebilir.

Rahmin küçülmesi durumu genellikle doğumdan sonra 3-5 gün sürmektedir. Rahimdeki küçülme veya kasılma eylemi son bulduktan sonra hissedilen ağrılar da ortadan kaybolur.

2-)Gaz Sancısı

Sezaryen doğum sonrası hissedilen karın veya kasık ağrılarının başlıca nedenlerinden biri gaz sancısıdır. Doğum sonrası gaz sancısının nedeni, ameliyat esnasında uygulanan genel anestezidir. Anesteziden dolayı bağırsak hareketlerinde yavaşlama, ağırlaşma oluşur. Ve bağırsaklardaki bu hareket yavaşlığı doğumdan sonraki birkaç gün daha devam eder. Buna bağlı olarak meydana gelen gaz sancısından dolayı doğum sonrası ilk günlerde karında kramp, ağrı tarzında şikayetler devam edebilir.

Doğum sonrası hissedilen ağrıların tedavisi için uzmanlar tarafından genellikle ilaç veya iğne yöntemi tercih edilmektedir. Bu ağrılara hemen hemen her doğum yapmış kadında rastlansa da, altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceği unutulmamalı ve ağrılarla ilgili muhakkak doktora bilgi verilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ