Reklam

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı

  • 26 Mart 2017
  • 5.395 kez görüntülendi.
Dolgu Sonrası Diş Ağrısı

Dişler vücutta hassas yapılar arasında yer almaktadır. Dişe yapılan herhangi bir müdahale sonucunda ağrı oluşabilmektedir. Dolgu, tam anlamıyla kaybedilmemiş dişler için yapılmakta ve dişin eski fonksiyonlarının kazanılmasını sağlamaktadır. Dolgu sonrasında çürük diş eski haline döner fakat tabii ki asıl dişin yerini tam olarak tutmamaktadır. Dolgu sonrasında diş fiziksel faktörlere karşı daha da hassas olmaktadır. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk içecekler veya tatlı yiyecekler tüketildiği zaman dişte özellikle dolgu yapılan bölgede şiddetli ağrılar oluşabilmektedir.

Dolgu yapılan dişlerde beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Diş çok daha hassaslaştığı için alınan herhangi yanlış besin diş üzerinde şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir.

Dolgu Sonrası Oluşan Ağrıların Sınıflandırılması ve Nedenleri Nelerdir?

Ağrının oluştuğu yere göre veya etkinin şiddetine göre dolgunun oluştuğu bölge üzerinde, yanlış beslenmeden kaynaklı, sürekli ve sızlama şeklinde ortaya çıkan ağrılar gibi birkaç farklı türde sınıflandırma yapılabilmektedir. Çürük dişlere dolgu yapılarak eski fonksiyonunun kazanılması öngörüldüğü için diş daha da hassas bir yapı olmaktadır.

Dolgu Sonrası Ağrı Oluşmasını Önlemek için Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

  • Çok sıcak veya çok soğuk içecekleri mümkün olduğunca tüketilmemesi,
  • Aşırı şerbetli tatlılardan uzak durulması,
  • Sigara, dişlerin sararması ve bakım yapılmadığı takdirde çürümesini hızlandırdığı için mümkün olduğunca sigara kullanımını azaltmak yararlı olacaktır.
  • Ağız bakım ürünleriyle diş bakımını aksatmamak gerekir.
  • Sert ve yağlı besinleri mümkün oldukça tüketmemek ve dolgu yapılan diş üzerinde beslenme sırasında bir süre baskı yapılmaması gibi faktörler ile ağrının önlenmesi veya azaltılması mümkün olacaktır.

Dolgu Sonrası Oluşan Ağrılar Nasıl Tedavi Edilebilir?

Dolgu sonrası oluşan ağrıların tedavisinde, analjezik tabletler kullanılarak geçici rahatlama etkisi yaşanabilmektedir. Fakat bir süre sonra ağrı tekrar oluşmaya başlayacağı için ağız bakım ürünleri kullanılarak diş ve ağız içi sağlığını aksatmamak gerekmektedir.

  • Antiseptik gargaralar ağız içerisinde enfeksiyon oluşumunu önler. Bu gargaraların düzenli kullanılması veya tuzlu su ile aynı şekilde yapılan gargaralar ağrı oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır.
  • Bunların dışında dolgu sonrasında özellikle beslenme alışkanlıklarına çok dikkatli etmek gerekmektedir. Aşırı sert, sıcak, soğuk, tatlı gibi yiyeceklerden uzak durulması ağrı oluşumunun önlenmesinde etkili olabilecektir.
  • Küçük yaştan itibaren diş sağlığına verilen önem enfeksiyon, çürük ve daha bir çok diş rahatsızlığının önüne geçmede büyük yarar sağlayacaktır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ