Reklam

Dövme Alerjisi

  • 24 Nisan 2017
  • 5.949 kez görüntülendi.
Dövme Alerjisi

Alerji, vücudun yabancı maddeye karşı verdiği tepkidir. Günümüzde çok yaygın olarak gözlenen bir durum olmakla birlikte vücutta toksik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Dövmelere karşı gelişen alerjiler, dövme yapıldıktan hemen sonra gözlenebileceği gibi bazı durumlarda ileri vakitlerde de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle çok tehlikeli reaksiyonlar gözlenmemekle birlikte bazı durumlarda ciddi reaksiyonlar oluşabilmektedir. Böyle durumlarda bir sağlık danışmanının kontrolü ve tavsiyelerine uymak, tedaviyi olumlu yönde etkilemektedir.

Dövmelere karşı alerjiye bağlı olarak oluşan reaksiyonlar genetiksel faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerde etki ciddi sorunlar oluşturabilirken bazı durumlarda geçici ve önlenebilir faktörler oluşabilmektedir.

Dövme alerjisi gibi durumlarda yapılması gereken ilk şey sağlık kuruluşundan yardım alınarak yapılan alerji testleridir. Alerji testleri ile alerjinin şiddeti ve etken olan faktör tespit edilebilir ve alerjene bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Öncelikle dövme yaptırılırken içeriğinde alerjene sebep olan maddeden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle kalıcı yapılan dövmelerde alerjene neden olan madde vücutta toksik reaksiyonlar oluşturabilmektedir.

Dövme Alerjisi Nasıl Önlenebilir? Ne Yapılması Gerekir?

Dövme alerjilerine en çok kalıcı dövme durumlarında rastlanılmaktadır. Dövme yaptırılırken kullanılan maddeler alerjiye sebep olabilmektedir. Ve deri üzerinde kabarcıklar, kızarıklıklar ve kaşıntı gibi komplikasyonlar oluşturabilmektedir. Bu durumlarda ciddi bir komplikasyon oluşması dövmenin sildirilmesine neden olabilmektedir.

Böyle durumlarda öncelikle doktor kontrolünde alerji testleri yapılarak alerjene neden olan madde tespit edilir ve alerjene bağlı olarak tedavi uygulanır. Genellikle dövme yaptırılırken alerjene, kullanılan renk maddeleri sebep olmaktadır. Bu yüzden alerjene neden olan bu maddeler dövme sırasında kullanılmaması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise dövme yaptırılırken kullanılan iğnenin temiz ve hijyenik olmaması hem alerjik reaksiyonlara hem de ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu durumlarda dövme yaptırılırken dikkat edilecek en önemli faktör dövme yaptırılan yerin ve kullanılan maddelerin temiz ve hijyenik olmasıdır.

Bunların dışında sürekli cilt kuruluğu yaşayan kişilerin dövme yaptırması durumunda cildin nemli tutulması gerekli olabilmektedir. Çünkü cilt kuruluğu dövme sonrasında ciltte kabarıklar ve kızarıklıklar oluşmasına neden olabilmektedir.

Bu ve benzeri alerji durumlarda ciddi bir komplikasyon oluşması ve önlenememesi metabolizma üzerinde ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu durumlarda doktorunuza ve eczacınıza danışmanız tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bardzo interesujący temat, dziękuję za wysłanie wiadomości tlen inhalacyjny z maską.

BİR YORUM YAZ