Reklam

Dövme Etrafında Çıkan Sivilce

  • 08 Haziran 2017
  • 3.421 kez görüntülendi.
Dövme Etrafında Çıkan Sivilce

Dövme yaptıran kişilerde, yapılan dövmenin ardından ilgili bölgede sivilce şikayeti baş gösterebilmektedir. Dövmenin etrafında göze çarpan sivilceler genellikle alerjik durumlardan ve kısa süreli olarak görülse de, kimi zaman enfeksiyonel bir durumun habercisi olabilmektedir. Sivilce bir süredir geçmediyse, altında yatan nedenin doğru tetkiki için muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır.

Dövme Sivilce Yapar mı?

Herkes de gözlenmese de bazı kişilerde dövme yapıldıktan sonra sivilce sorunu görülebilmektedir. Direkt olarak dövme sivilceye yol açmaz. Meydana gelen sivilce alerjik reaksiyonlardan, dövme yapıldıktan kısa süre sonra fazla miktarda güneş ışığına maruz kalmak, enfeksiyonel durumlar gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir.

Dövme Etrafında Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin yabancı maddelere karşı verdiği tepki alerjik durum olarak tanımlanır. Alerjinin en bariz semptomları ciltte kızarıklık, kaşıntı şikayetleridir. Kimi zaman sivilce de görülebilmektedir. Cildi hassas olan kişilerde veya dövmede kullanılan maddeye karşı alerjisi olan kimselerde alerjik reaksiyonun sonucu olarak sivilce, kızarıklık baş gösterebilir. Şayet alerjik durumlarınızın nedenini biliyorsanız, ilgili kişiye operasyon öncesi bilgi vermenizde yarar vardır.

Güneş Işığına Maruz Kalmak

Dövme yapılır yapılmaz uzunca bir süre güneş ışığına maruz kalmak, ciltte sivilce ve kızarıklık gibi problemleri tetikleyebilir. Bunun nedeni henüz ciltteki tahribatın yeni ve taze olmasıyla ilgilidir. Eğer dövme yaptırdıktan sonra güneşe maruz kalma durumunuz söz konusuysa dahi güneş koruyucu kremler kullanmanızda yarar vardır.

Enfeksiyon

Dövme gibi cildi doğrudan etkileyen operasyonlarda strelize oldukça önemlidir. Kullanılan malzemelerin yeterince hijyenik olmaması, ciltte enfeksiyona sebebiyet vererek iltihaplı sivilce oluşumuna yol açabilir. Şayet dövme yaptırılan bölgede kızarıklık, şişme, deride hassasiyet, yanma hissi gibi enfeksiyon belirtileri söz konusuysa, derhal sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Dövme yaptırmadan önce operasyonun yapılacağı yerin deneyimli olmasına, hijyen kurallarına uyulduğuna emin olmakta fayda vardır. Aksi takdirde ciltte enfeksiyon, iltihaplanma baş gösterebilir.

Dövme Etrafında Kızarıklık ve Sivilce Çıkması Nasıl Önlenebilir?

  • İlk olarak dövmenin içeriğindeki maddelerin sizin açınızdan alerjen madde olmadığından emin olunuz.
  • Dövme yapılırken yeterince hijyenik koşulların sağlanmasına dikkat ediniz
  • Dövme işleminin hemen ardından güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının. Mümkünse güneş koruyucu krem kullanımını tercih edin.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ