Reklam

Dudak ve Çene Bölge Şişlikleri

  • 29 Mart 2017
  • 6.931 kez görüntülendi.
Dudak ve Çene Bölge Şişlikleri

Vücutta herhangi bir yerde oluşabilen şişlik gibi dudak ve çene bölgesinde de şişlik sorunu baş gösterebilmektedir. Şişlikler genellikle travma etkenlerinin sonucu olarak gözlense de altında yatan pek çok neden olabilir. Darbelerden kaynaklı oluşan şişlikler genellikle kısa süreli ve geçicidir. Ancak alınan darbenin sert olmasına bağlı olarak şişlik daha belirgin ve ciddi olabileceğinden, bu tarz durumlarda mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

Dudak ve Çene Bölgesinde Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Şişliklerin en bariz nedeni alınan hasar veya darbelerdir. Dudak ve çene bölgelerinin yanlışlıkla sert bir zemine çarpılması veya direkt olarak yüze şiddetli bir kuvvet uygulanması durumunda şişlik belirebilir. Alınan darbenin şiddetine bağlı olarak şişliğe, kanama ve yaralanma da eşlik edebilir.

Uçuklar

Daha çok ağız ve dudak bölgesinde baş gösteren uçuklar, virüslerden kaynaklanan bir enfeksiyondur. Daha çok temas ve tükürük yolu ile bulaşan “herpeks simpleks virüsleri” uçuk oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Dudak bölgesinde göze çarpan şişlik uçuk olabilir. En bariz belirtisi kişide ağrı ve acı hissiyatı uyandırmasıdır.

Diş Apsesi

Çenedeki, yüzdeki göze çarpan şişliğin altındaki esas neden diş apsesi olabilir. İltihap birikmesi şeklinde tanımlanan apse, dişte genellikle diş çürükleri takiben ortaya çıkar. Çürük bölgede bakterilerin türemesi sonucunda enfeksiyon tetiklenerek apse oluşumu meydana gelebilir.

Apse şişliğin yanı sıra ilk olarak şiddetli diş ağrısı ile kendini gösterir. Apseden kaynaklı yüz bölgesinde şişlik olduğu düşünülüyorsa, derhal diş hekimine gidilmesinde yarar vardır.

Diş Apsesi Nedenleri Nelerdir?

Ağız İçi Temizliğinin İhmal Edilmesi

Ağız içi ve diş temizliğine yeterince özen gösterilmemesi, ağız içinde bakteri oluşumunu arttırarak apseye sebebiyet verebilir. Bunu önlemek için düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve ağız bakımının yapılması gerekmektedir.

Dolgunun Zayıflaması

Çürük dişlerin kullanılabilirliğini arttırmak için uygulanan dolgu tedavi yöntemi günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çürük dişteki dolgunun zayıflaması halinde çürük bölgeye bakterilerin sızlaması kolaylaşarak, enfeksiyon oluşumu tetiklenebilir. Bu sebepten doğabilecek apseyi önlemek adına dolgulu dişler için uzmanın belirttiği sürelerde kontrole gitmekte yarar vardır.

Tüketilen Gıdalar

Tüketilen gıda türleri dolaylı yoldan apse oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Aşırı miktarda şeker, asit içeren gıdaların çok fazla tüketilmesi diş çürüklerine zemin hazırlar ve dolayısıyla enfeksiyonu oluşumu ihtimalini arttırmış olur.

Diğer Nedenler

  • Dişi dış etkenlerden korumakla görevli diş minesinin hasar alması, kırılması,
  • Dişlerde kalan yemek parçacıkları bakterilerin türemesine neden olarak apseyi tetikler.

Çene ve dudaktaki şişlikler birbirinden farklı nedenlerle baş göstermiş olabilir. Şişliğin altındaki nedenin doğru analizi ve tedavi yöntemi için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. buy wellbutrin dedi ki:

    I’m just commenting to let you be aware of of the excellent discovery my cousin’s child enjoyed going through your blog. She discovered a wide variety of details, most notably how it is like to have a very effective coaching heart to get many more effortlessly fully understand certain complicated matters. You actually did more than my desires. I appreciate you for displaying such great, healthy, educational and also cool guidance on that topic to Evelyn.

BİR YORUM YAZ