Reklam

Düşükten Sonra Regl Dönemi

 • 17 Ekim 2017
 • 1.406 kez görüntülendi.
Düşükten Sonra Regl Dönemi

Düşük, 20.gebelik haftasından önce gebeliğin sonlamasıdır. Düşük oranı %25 ile %30 olarak belirtilmiştir. İlk 12 hafta yani ilk 3 ay dediğimiz döneme erken düşük 3 ay ile 5 ay arasında olduğunda geç düşük denir. Gebeliğin sonlanmasına kanamanın kendiliğinden olması veya bebeğin anne karnında kalp atışının durması da sebep olabilir. Düşükten sonra parça kalması durumunda kürtaj yoluyla rahmin temizlenmesi gerekir.

Düşük Neden Olur?

Fetusa veya anneye bağlı nedenler vardır. Erken ve geç düşük dediğimiz dönemlerdeki düşüklerin nedenleri de farklılık gösterir.

Erken dönemde gerçekleşen düşüklerin ve fetusa bağlı olan nedenler;

 • %90’nın üzerindeki nedenler kromozomal bozukluklar,
 • Bebekte oluşan yapısal bozuklar; hayati organ sistemlerindeki problemler

Geç dönemdeki düşüklerde ve anneye bağlı nedenler ise;

 • Progestron hormonunun annede eksik olması,

Progesteron Hormonu: Rahimde bebeğin tutunmasını sağlar. Eksikliğinde rahim ağzında gevşekliğe ve rahim ağzında yetmezliğe neden olur. Bebek sağlıklıysa bile düşük gerçekleşebilir ama düzenli kontroller sayesinde doktorunuz tarafından tedavi edilebilen bir durumdur.

 • Annenin sağlık durumu; şeker hastalığı, endokrin problemler: tiroid, bazı pıhtılaşma sorunları,
 • Anne yaşı; 35 yaş üstü sonrasında düşük oranlarında artma,
 • Sigara ve alkol kullanan gebeler

Her vajinal kanama düşük değildir. Fakat düşük riskinin olduğunun göstergesidir. İyi huylu kanamalara değinmek gerekirse bunlar;

1) İmplantasyon Kanamalar: Embriyonun rahimin içine yerleşiyorken olan kanamadır. Çoğunlukla zararsız ve geçicidir.

Başka kanamalara ise dış gebelik, bozulmuş gebelik, anembriyonik gebelik veya mol gebelik denen değişik gebelikler neden olabilir. Kanamalarda mutlaka doktorun tanısı gerekir.

Düşük Sonrası Adet Dönemi

Düşükten sonra kanama miktarı her geçen gün azalarak 7 ile 10 gün sürebilir. Kürtaj yapılmışsa, genelde 3-4 gün içerisinde kanama kesilir. Bir sonraki adet kanaması 28-42 gün içerisinde olması beklenir. Gebeliğin erken döneminde düşük yaşanmışsa 4. haftadan sonra adet kanamalarının düzene girmesi beklenir. Eğer gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanmış ise adet kanamasının yaşanması 2 ile 3 ayı bulabilir. Bu kanamalar kişiden kişiye değişebilir olup, kanamaların sıklığında ve şiddetinde değişiklikler gözlenebilir.

Ancak bu süreçte kanamada düzensizlik görülebilir. Daha çok düşükten sonra görülen ilk kanamadaki bu düzensizlik, geçici ve kısa bir süre içinde eski düzenine gelmektedir. Ancak uzun süre devam eden adet düzensizliği veya düşük sonrası kanaması varsa mutlaka uzman doktora başvurulması gerekir.

Düşükten Sonraki Süreç

Düşükten 20-25 gün sonra yumurtlama dönemine girildiği için tekrar bu dönemde gebe kalınması söz konusudur. Bu yüzden gebeliğe tekrar hazır olunup olunmadığına karar vermeden, korunmadan veya doktor tarafından destek almadan hamile kalınmamalıdır.

Düşükten sonra vücut birkaç gün yorgun düşecektir. Fakat 2-3 gün içinde toparlanılacaktır. Bununla birlikte psikolojik bozukluklar yaşanabilir ama bu durumda eşiniz, yakınlarınızdan ve gerekirse uzmanlar tarafından yardım almanız size gelecektir.

Düşükten sonra 20-25 gün içerisinde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Ağır fiziksel aktivitelerden ve ağır eşya kaldırmaktan uzak durulmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edip, bol su içilmedir.
 • Havuza girilmemelidir.
 • Cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir.
 • Verilen bir ilaç varsa düzenli kullanılmalıdır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ