Reklam

Düşükten Sonra Tekrar Hamilelik

  • 10 Nisan 2017
  • 4.493 kez görüntülendi.
Düşükten Sonra Tekrar Hamilelik

Düşük yapmak kabullenmesi çok kolay bir durum olmamakla birlikte kadınlar üzerinde hem fiziki hem de duygusal sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu durum genellikle tekrar hamile kalınamayacağı düşüncesi oluşturmaktadır. Fakat bu doğru bir düşünce değildir. Düşük yapan kadınlar, psikolojik olarak kendini güçlü ve hazır hissettikleri zaman doktor kontrolünde tekrar sağlıklı bir gebelik geçirmesi mümkündür.

Bir kadın bir veya birden fazla şekilde düşük yapabilmektedir. Genellikle gebeliğin ilk 20 haftası içerisinde gerçekleşen düşük durumu bazı kadınlarda hamile kaldığını bilmeden bile gerçekleşebilmektedir. Düşükten sonra tekrar hamile kalmak isteyen kadınların çok daha dikkatli olmaları ve doktor kontrollerini aksatmamaları önerilir.

Düşükten Sonra Hamile Kalmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Düşükten sonra tekrar gebe kalmak isteyen kişilerin doktor kontrolünde bir takım testler yaptırması gerekebilmektedir. İlk olarak tekrar gebe kalmak isteyen kişilerin psikolojik ve zihinsel yönden kendini hazır hissetmeleri gereklidir. Daha sonra yapılan bazı testler ile vücudun gebeliğe hazır olup olmadığı kontrol edilir.

  • Hormonal bozuklukların ve bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişen hastalıkların kontrolü için kan tahlili yapılmalıdır.
  • Rahim ağzına ve rahim içine yerleştirilen ve rahmin tekrar doğum yapmak için sağlıklı olup olmadığı kontrolü için histeroskopi denilen aletler kullanılmaktadır. Aynı şekilde rahim sağlığının kontrolünde ultrason aletleri de kullanılmaktadır.
  • Düşüklerde en önemli faktörlerden biri de kromozomlardır. Kromozom testleri yapılarak kişinin genetiksel hastalıkları tespit edilerek hamile kalmaya uygun olup olmadığı kontrol edilir.
  • Bunların dışında folik asit takviyeleri, vitamin takviyeleri, sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli yapılan spor aktiviteleri, alınan psikolojik destekler, alkol, ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulması, tedavi süresini destekleyici yönde etki göstermektedir.

Düşük Yapan Kadınların Hamile Kalması İçin Beklenilmesi Gereken Uygun Bir Zaman Var mıdır?

Düşük yapan kadınlarda vücut eski fonksiyonlarına kısa süre içerisinde dönmektedir. Düşük sonrası hemen hamile kalınmasının mümkün olmasıyla birlikte asıl etki kişinin kendini fiziksel ve psikolojik açıdan güçlü hissedip hissetmediği konusudur. Fakat genellikle doktorlar tarafından 4 ila 6 ay arasında beklenilmesi önerilmektedir. Bunun nedeni düşük sonrasında rahim içerisinde ve rahim ağzında kist gelişimi gibi oluşabilecek bazı problemlere karşı alınan önlemlerdir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sinequan doxepin dedi ki:

    I simply needed to thank you so much once again. I am not sure the things that I would’ve implemented without the type of secrets provided by you on such a question. It previously was a very frustrating issue in my opinion, however , observing the very specialised strategy you processed that made me to leap over gladness. I am just happy for this information and in addition hope that you know what a great job you are always getting into teaching people thru your web page. More than likely you have never got to know any of us.

BİR YORUM YAZ