Eklemlerdeki Kıkırdak Çürümesi

Eklemlerdeki Kıkırdak Çürümesi

Eklemlerde kıkırdak çürümesi, çok sık rastlanmayan bir durum olmakla birlikte ciddi sağlık sorunları ve yürümede ciddi problemler yaratabilmektedir. Özellikle yaşlı olarak tabir edilen 65 yaş üstü kişilerde sıklıkla gözlenen kıkırdak sorunları, travma, kıkırdak hücreleri tarafından salınan eklem sıvılarının yetersizliği, kemik yapısıyla ilgili hasarlar gibi bir çok nedenden kaynaklı oluşabilmektedir.

Eklemler vücutta hareketli bölgelerde bulunan ve eklem sıvılarını oluşturan, vücudun hareket kabiliyetini veren yapıdır. Eklemler insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Hareketliliğin devamı için çok önemli bir yapı olup, eklem kıkırdakları veya eklemler üzerinde oluşan hasar hem hareket kabiliyetini hem de fiziksel aktivitelerde ciddi kısıtlanmalara neden olacaktır.

Eklemlerde Kıkırdak Çürümesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Sürekli kortizon kullanan kişilerde kortizonun yan etkisine bağlı olarak eklemlerde kıkırdak sorunları oluşabilmektedir.
  • Hareket sıklığı çok az olan kişilerde eklemler arasında kemiklerin birbiri üzerinden kaymasını sağlayan sıvı kendiliğinden veya bazı rahatsızlıklara bağlı olarak azalabilmektedir. Bu da hem eklemler üzerinde hem de kıkırdak üzerinde ciddi problemlere neden olabilmektedir.
  • Romatizmal hastalıklara bağlı olarak eklem kireçlenmesi yaşayan kişilerde kıkırdak sorunları oluşmaktadır.
  • Son olarak ciddi yaralanmalar sonucunda eklem ve kıkırdak rahatsızlıkları oluşabilmekte, iyileşmemesi durumunda ciddi hareket problemlerinde yol açabilmektedir.

Kıkırdak Rahatsızlıklarında Tanı Nasıl Koyulur ?

Kıkırdak rahatsızlığının oluştuğu bölgede MR, tomografi, röntgen gibi yöntemlerle tanı koyulmakta, ve tedavi planlaması yapılmaktadır.

Eklemlerde Kıkırdak Çürümesi Belirtileri Nelerdir?

Kıkırdak sorunlarının belirtileri günlük hayatta sıklıkla karşılaşabileceğimiz belirtiler olabileceği için daha çok tıbbi yöntemlere başvurulması gerekmektedir.

Buna ek olarak, harekette kısıtlanma ve eklem bölgelerinde hissedilen ciddi ağrılar, yürürken takılma gibi belirtiler yaşanması, eklemlerin birbirine sürtmesi hissi gibi birçok belirti yaşanabilmektedir.

Eklemlerde Kıkırdak Çürümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıkırdak dokularda diğer dokular gibi iyileşme gözlenmez. Bu yüzden tedavisi güç ve daha zordur. Bu durumlarda vakit kaybetmeden sağlı kuruluşundan yardım almak gerekmektedir. Tedavinin ertelenmesi, kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

MR, tomografi ve röntgenlerle hastalığın ne kadar ilerlediği belirlenerek ona göre bir tedavi aşaması çizilir.

Eklemler arasında kayganlığı arttırmak için eklem içerisine uygulanan enjeksiyon preparatlar, eklem ağrıları için ağrı kesici, kas gevşetici tabletler ve doktor kontrolünde kıkırdak rahatsızlıkları için kullanılan farmasötik preparatlar ile tedavi uygulanabilmektedir. Daha detaylı ve kesin bilgi için uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ