Reklam

Eklemlerden Gelen Sesler

  • 13 Aralık 2017
  • 1.305 kez görüntülendi.
Eklemlerden Gelen Sesler

Özellikle masa başı çalışan insanlarda tüm vücutta olmakla beraber eklemlerinde kireçlenme görülebilir. Hareket kısıtlanmasına sebep olup gün içerisinde huzursuzluğa sebep olabilecek bu kireçlenmeler eklem bölgelerinden ses gelmesine sebep olabilir. Gün içerisinde yapılabilecek belirli esneme aktiviteleri, bu rahatsızlığın önüne geçebiliyor. Fakat daha ağır hastalar için tanı ve tedavi çok önemlidir. Kendi kendine geçmesini beklemek süreci daha da zorlaştıracaktır.

Öte yandan birçok kişinin alışkanlığı olan el parmaklarının çıtlatılmasına dair doğru ve yanlış bilgiler mevcuttur.

Eklemlerden Nasıl Ses Gelir?

1-)Kemik Sürtüşmesi

Kemiklerin birbirine sürtünmesi ile eklemlerden ses gelebilir. Bunun dışında kemiklerin sabit olması halinde yapışma durumu olabileceği için ses duyulabilir. Birçok kişide alışkanlık olan el parmaklarını çıtlama sesi gelene kadar çekiştirme aslında iki ters yönlü gücün sonucu çıtlama sesini oluşturur.

2-)Tik Hastalığı

Boyundan gelen çıtlama sesi kimi zaman istemsiz de olabileceği gibi vücut ihtiyaç duyuyormuş gibi hissederek de yapılabilir. Kafanın oynatılmasına bağlı olarak sürtünme gerçekleşir ve ses çıkar.

3-)Kasılma

Diz kapağında hafif kasılmalar sonucu çıkabilen çıtlama sesi, vücudun diğer noktalarından gelen sese oranla daha az duyulur. Anlık kitlenme hissi duyulabilir.

4-)Gaz Çıkması

Eklem boşluğunda bulunan sıvının içerisinde azot, oksijen ve karbondioksit gibi gazların aniden çıkması ile de meydana gelebilir. Ani gelişen gaz boşalmaları sese sebep olur. Gazlar yeterince birikmeden parmak ve boyun çekmesiyle ses çıkmaz. Parmaklarınızı çıtlattıktan sonra bir süre tekrar çıtlatamamanız bu sebeptendir.

5-)Tendonların Hareketi

Tendonların hareket etmesi kaynaklı ayak bileği ve diz gibi eklemlerden ses gelebilir. Vücutta sürekli bu seslerin duyulma isteğine bağlı olarak yapılması çok az sıklıkla fıtık ve felce sebep olur.

Sürtünmeden kaynaklı çıtlatmalar sürekli yapılıyorsa, yapılmayı bırakılmalı veya olabildiğince azaltılmalıdır. Altında yatan sebebin psikolojik olduğu düşünülüyorsa, uzman bir psikolog ya da psikiyatra başvurulmalıdır. Ve eklem konularında uzman bir doktora da başvurulmalıdır.

Eklem iltihabı veya romatizmanın habercisi olabilecek eklemden gelen seslerde beklemeden doktora başvurulmalıdır. Hastanın kendi koyabileceği tanılar olmadığı için uzman bir doktorun görmesinde her zaman fayda vardır. Hastalığın sürecine uygun tanı ve tedavi uygulanması en az hasarla hastanın iyileşmesine yarayacaktır.

Eklemden Gelen Sesler İçin Ne Yapılmalıdır?

Düzenli yürüyüş yapılması, hareketsiz kalmamaya özen göstermek, aşırı kilolardan kaçınmak, masa başı bir işte çalışılıyorsa zaman zaman esneme veya doktorun önereceği hareketleri yapmak kas ve eklemlere faydalı olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ