Reklam

El Bileği Yanması

  • 05 Aralık 2017
  • 1.765 kez görüntülendi.
El Bileği Yanması

Bacaklar her ne kadar hareket kabiliyetini kolaylaştırıyor olsa da eller ve kollarda vücutta işlevsel organlardır. En çok hareket ettirilen eller, hayatın her noktasında kullanılır. Narin yapısı itibariyle kolaylıkla kırılma ve incinme görülebilir. Bunlarında başlangıcı, ağrı ve kullanamama hali ile görülür.

El ve kolu bağlayan bölge, el bileği olarak adlandırılır. Vücudun en komplike tanımlanabileceği eller, 19 kemik, 19 kas ve 17 eklemden oluşur. Bu yüzden yaşanmış herhangi bir durum, elde şikayetlere sebep olabilir. Uzun süre hareketsiz kalma, ağır bir cisim taşıma veya ters hareket sonucu yanma, karıncalanma, ağrı, hissizlik, güçsüzlük ve uyuşma görülebilir.

Travma kaynaklı olabilen belirtiler kimi zaman ciddi bir hastalığın sebebi olabilir. Bu yüzden şikayetlerin uzun süre geçmemesi halinde uzman bir doktora başvurulmalı ve teşhis sonrası tedavi uygulanmalıdır.

El Bileği Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Özellikle kadınlarda el ve bilek ağrısı daha çok görülmektedir. Bunun sebebi geçmişten bugüne kadınların yatkın olduğu dejeneratif bir hastalıktır. Erkeklere göre kadınların kemik ve eklemleri daha kolay aşınmaya açıktır. Ve menopoz gibi sadece kadınların sahip olduğu süreç hormonal değişimlerden dolayı ağrıya sebep olabilir.

El bileğinin çok fazla kullanılması yanmaya sebep olur. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak mesleklerin daha çok bilgisayar başı olması sebebiyle el bileği yanması normal denebilecek şekilde fazla görülmektedir. Bu yüzden aktif bilgisayar kullanımı gündelik hayatın zorunluluğuysa, ara sıra el ve el bileği dinlendirilmeli farklı şekilde hareket edilmelidir.

Sert bir cismin el bileğine düşmesi, ağır yük taşıma, yanlış pozisyonda eli kullanma sonucu bilekte karıncalanma ve akabinde yanma gözlemlenebilir. Özellikle bu tip durumlarda şişme ve ağrı fazla olursa hasta, doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. İlk aşamada yanan bölgeye buz uygulamak faydalı olacaktır.

El ve bölgede bulunan sinirlere fazla baskı uygulanması sonucu el bileğinde uyuşma ve ağrı hissedilebilir. Karpal tünel sendromu olarak tanımlanan bu hastalık iki el bileğinde meydana geldiğinde, hastanın herhangi bir işlev görememesine sebep olur.

El Bileği Yanmasının Tedavisi

Eklem bileğindeki yanma hissinin eklem problemlerine bağlı olması süreci biraz zorlaştırabilir. Cerrahi müdahale gerektirebilen bu durum tedavi edilmemesi halinde günlük hayatta zorluk yaratabilir.

Kiraz yemek birçok kişinin bilmediği ve kulağa mantıklı gelmeyen fakat hareket kabiliyetini artırıp, ağrıları azaltan bir meyvedir.

Omega 3 alımı eklem ağrılarını azaltır. Balıkta çok bulunan omega 3 balık yağı hapları ile de desteklenebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ