Reklam

El Parmağını Tam Hareket Ettirememe

  • 18 Nisan 2017
  • 6.696 kez görüntülendi.
El Parmağını Tam Hareket Ettirememe

El ve ayak parmakları vücutta ve günlük hayatta birçok işlevin kolaylaştırılmasında önemli etkiye sahip bölgelerdendir. Aynı şekilde parmaklarda travma, yapılan spor aktivitelerinde eklemlerin ve kemiklerin zorlanılması veya günlük hayatta özellikle mesleğinden dolayı sürekli yazı yazması gereken kişilerde zorlamaya bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bunların dışında yaşın ilerlemesiyle metabolizmada olduğu kadar eklemlerde de zayıflama yaşanmaktadır. Bununla beraber el ve ayak parmaklarında hareket ettirmede zorlanma gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Parmak kasılmasına bağlı olarak hareketin tam olarak yapılamaması gibi durumlar gözlenebilmektedir. Parmak kasılması birçok nedene bağlı olarak oluşmaktadır. Özellikle kullanılan bazı kronik ilaçlar veya güçlü antibiyotikler veya birçok ilaç etkileşimine bağlı olarak parmaklarda ve eklemlerde kasılmalar yan etki olarak oluşabilmektedir.

Bu yüzden ilaç kullanılmadan önce doktorunuza veya eczacınıza oluşabilecek ilaç etkileşimlerden dolayı sürekli kullanmakta olduğunuz kronik ilaçlar veya aynı anda diğer bir hastalıktan ötürü kullanmakta olduğunuz akut ilaçlar konusunda bilgilendirme yapmanız gerekmektedir.

El Parmağının Tam Olarak Hareket Ettirilememesi Durumu Hangi Nedenlerden Kaynaklı Oluşabilir?

  • Yaşlanma: Yaşlanma ile metabolizmanın yanı sıra eklemlerde de zayıflama gözlenmektedir. Buna bağlı olarak el ve ayakların ve parmakların tam olarak hareket ettirilememesi gibi birçok durum yaşanabilmektedir.
  • Enfeksiyon bağımlı rahatsızlıklar: İltihabi durumlar vücutta bağışıklık sisteminin düşmesine bağlı olarak gerçekleşir ve vücudun birçok bölgesinde görülebilir bir durumdur. Özellikle el parmaklarında oluşan iltihabi durumlar sonucunda parmaklarda kaşıntı, kızarıklı, şişkinlik ve ağrı şeklinde gözlenen komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Bunun sonucu olarak parmakların tam olarak yanlara açılamaması ve hareket ettirilememesi gibi durumlar yaşanabilmektedir.
  • Mesleki durumlar: Özellikle meslek icabı sürekli yazı yazması gereken kişilerde veya el parmaklarının devamlı kullanılmasının gerekli olduğu işlerde, parmakların zorlanmasına bağlı olarak kasılmalar gözlenebilmektedir. Bu durumlar genellikle geçici olmakla beraber bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.
  • Sinir sıkışmaları: Sinirler vücudun bütün bölgelerinde yer almaktadır ve hayati görevler üstlenmektedir. El parmaklarında bulunan sinirlerde oluşan geçici sıkışmalar veya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan sinir sıkışmaları doğrudan veya dolaylı olarak geçici fonksiyon yavaşlamasına neden olabilmektedir.
  • Kronik rahatsızlıklar: Parkinson, epilepsi gibi nörolojik rahatsızlıklara bağlı olarak vücudun bazı bölgelerinde sinir sıkışması, kasılmalar gözlenebilmektedir. Bu durum el parmaklarının tam olarak hareket ettirilememesi gibi belirtilere neden olabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ