El Parmaklarımda Çatlaklar Oluşuyor

El Parmaklarımda Çatlaklar Oluşuyor

El parmaklarında oluşan çatlaklar her yaştan kadın erkekte görülebilen bir durumdur. Ellerde çatlak oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Basit sebeplerden kaynaklansa da ellerimizde çıkan çatlaklar günlük hayatımızı fazlaca etkiler. Ellerimizi ve parmaklarınızı birçok aktivitemizde aktif olarak kullandığımızdan oluşan çatlaklar ve bunun sonucunda ortaya çıkan ağrı yaşam kalitesini düşür.

El Parmaklarında Oluşan Çatlakların Nedenleri Nelerdir?

  • El parmaklarında oluşan çatlakların en yaygın sebebi derinin nemini kaybetmesidir. Farklı sebeplerden dolayı derinin nem dengesi bozulur. Buna bağlı olarak ciltte kuruma ve çatlama meydana gelir. Özellikle el yıkamada kullanılan sabunlar, mesleki sebeplerden dolayı ellerimizle temas eden kimyasal maddeler derinin nem dengesini bozar. Bununla birlikte soğuk ve kuru havada cildimizin nem kaybetmesine sebep olur. Yaşanılan bölgenin iklimi veya yaşanılan evin havasının kuru olması el çatlaklarında etkiler.
    Özellikle ergenlik çağında büyüme hızlanır. Fiziksel olarak büyüme gerçekleşirken vücut bu duruma adapte olmaya çalışır. Genellikle vücudun farklı kısımlarında hızlı büyümeyle birlikte deride çatlaklar oluşabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar sonucu deride kuruma, şişlik, kızarıklık ve çatlaklar oluşabilir. Bunla birlikte bazı mantar enfeksiyonlarında da deri çatlakları özellikle ellerde görülebilir. Mantarlar farklı türlerdedir. Bazı mantarlar insanda etki göstermez. Bazı mantarlar saçı, bazı mantarlar tırnakları bazıları ise deriyi etkiler. Deriyi etkileyen mantarlar deride kaşıntı ve kızarıklık oluşturabilir. Bununla birlikte ufak yaralar ve çatlaklar da görülür.
  • Kontakt dermatit hastalığı derinin iltihaplanması durumudur. Deride bulduğu açıklıklardan içeri giren mikroorganizmalar bu bölgelerde iltihaplanmaya sebep olur. Bunun sonucunda deride çatlaklar ve küçük yaralar oluşabilir.
  • El egzaması olarak bilinen hastalık deriyi etkiler ve deride çatlaklar, döküntüler oluşmasına sebep olur. Genellikle mesleki sebeplerden çok etkilenir bu hastalık. Mesleki sebeplerden dolayı elinizi sürekli yıkıyor veya kimyasallarla temas ettiriyorsanız, egzama görülme riski artar. Özellikle ev hanımlarına görüldüğünden ev hanımı hastalığı olarak bilinir.

El Parmaklarında Oluşan Çatlaklara Karşı Ne Yapılabilir?

Parmaklarda oluşan çatlakların en önemli sebebi derinin nemini kaybetmesi olduğundan derinin nemini koruyarak çatlaklarla baş edilebilir. Kuruyan eller nemlendirici kremler ile nemlendirilir. Bununla birlikte elleri sürekli yıkamak kurumaya ve çatlamaya yol açacaktır. Eller yıkanırken nazik olunmalı ve aşırı yıkamalardan kaçınılmalıdır. Kullanılan sabun da elleri kurutmayacak özellikte olmalıdır.

Özellikle ev hanımlarına çamaşır suyu gibi kimyasallarla temas halinde olacakları zaman koruyucu eldiven kullanmaları ellerini koruyacaktır. Soğuk havalarda eldiven kullanılmalıdır. Yaşanılan ortamın nemlendirilmesi de önemlidir. Bunun için evde veya ofiste kaloriferin üzerine bir bardak su koymak faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ