El Parmaklarının Üstündeki Eklem Yerlerindeki Morarma

El Parmaklarının Üstündeki Eklem Yerlerindeki Morarma

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde farklı boyutlarda morarmalar meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla oluşan bu morarmalar çarpma, vurma gibi alınan travmalar sonucunda meydana gelmektedir. Oluşan travmanın etkisine bağlı olarak meydana gelen morluğun geçme süresi de değişiklik gösterebilmektedir.

Meydana gelen morlukla genellikle giderek açılan renk alırlar ve bununla birlikte meydana getirdikleri acı da giderek azalır. Ellerde morarma sıkça darbe alınmasına bağlı olarak gözlenebilir. Ancak alınan bu darbeler genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bazı durumlarda özellikle oluşan morlukların altında yer alan patolojik ya da fizyolojik bir problem söz konusu ise böyle oluşan morluklar uzun süre geçmeyebilir. Böyle bir durumda morluklara eşlik eden dayanılmaz ağrılar olabilir, kişinin hareket kabiliyeti giderek kısıtlanabilir. Bu durumda kişi zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli olan tüm testleri yaptırmalı ve morlukların nedeni doğru bir şekilde bulunmalıdır. El parmaklarının üzerinde oluşan morlukların nedeni aşağıda anlatılan hastalıklardan bir tanesi olabilir. Ancak kesin sonuç için muhakkak bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

1-)Romatoid Artrit

Romatoid artrit, ülkemizde yaygın bir şekilde gözlenen bir romatizmal hastalıktır. Kalıtsal olarak meydana gelen bu romatizmal rahatsızlık çevre şartlarına ve hastalıklara bağlı olarak da oluşabilmektedir. Otoimmün bir hastalık olan romatoid artritin etki mekanizması kesin olarak bilinmemektedir. Ancak hastaların bir çoğunda el eklemlerinde meydana gelen çeşitli şikayetler söz konusudur. Kişinin ellerinin eklem yerlerinde ve üzerlerinde şişlikler, morluklar meydana gelebilir. Hatta hastalığın ilerleyen evrelerinde parmaklarda yapısal ve kalıtsal şekil bozuklukları gözlenebilir.

Oluşan morluk ve ağrıları gidermek, şekil bozukluklarının önüne geçmek için öncelikli olarak yapılması gereken kişinin hastalığının kontrol altına alınmasıdır. Kullanılan immün sistem baskılayıcı ilaçlar ve kortizon çoğu zaman bu hastalık için yeterli gelmektedir.

2-)Damar Bozuklukları

Vücudumuzdaki büyük damarlardan geçen kanı vücudun en uç noktalarına taşımakla görevli olan bir damar sistemi daha vardır. Kılcal damarlar, bir örümcek ağı gibi tüm vücudu sarar. El eklemlerinin üzerinde oluşan morarmanın nedeni bu kılcal damarlarda meydana gelen tıkanıklık olabilir. Pıhtılaşma gibi çeşitli problemlerden kaynaklı tıkanıklık olabilir. Aynı zamanda bu bölgelere alınan sert darbeler kılcal damarlarda zedelenmeye ve sonuç olarak buralarda morarmalara neden olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ