El ve Ayakta Küçük Kabarcıklar

El ve Ayakta Küçük Kabarcıklar

Zedelenme ya da kaşıntı sonrasında el ve ayakta küçük kabarcıklar meydana gelebilir. Bir bölgenin birey tarafından çok fazla kaşınması, bu bölgede kabarcıklara ve kızarıklıklara neden olur. Ellerde ve ayaklarda kaşıntı hissi oluşan bireylerde kızarıklık ve kaşıntı durumu çok daha fazla ortaya çıkabilmektedir.

Bu sebepler dışında, çeşitli cilt hastalıklar da küçük kabarcıkların oluşmasında etkilidir. Özellikle bazı cilt hastalıkları bu duruma çok fazla ortam hazırlamaktadır.

Kabarcıklara Neden Olan Cilt Rahatsızlıkları Nelerdir?

1-)Egzama

Elin dış yüzünde, iç aya bölümünde ya da ayakların üst ve alt yüzeylerinde kabarcıklar oluşması bulunması, egzamanın belirtileri arasındadır. Bu kabarcıklar beraberinde şiddetli bir kaşıntı hissini de getirmektedir. Bireyin uykusunda dahi bu kaşıntı ortaya çıkabilmekte ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

2-)Mantar

Mantar oluşumunda etkili olan enfeksiyonlar, bireyin ellerinde ve ayaklarında kızarıklık ve küçük kabarcıklara yol açabilmektedir. Genellikle nemli kalma sonucunda ortaya çıkan ve ilerleyen mantar rahatsızlığında, ellerin ve ayakların daima kuru bırakılması son derece önemlidir. Hastalığın ilerlemesi ile deride pullanma ve döküntüler de ortaya çıkabilmektedir.

3-)Cildin Aşırı Kuru Olması

Bireyin gün ışığına anormal derecede maruz kalması ve bireysel su tüketiminin vücudun ihtiyacını karşılamayacak kadar az olması ciltte kurumaya yol açar. Bu durum sonucunda da kaşıntı, döküntü, pullanma, kızarıklık ve kabarma sorunları ortaya çıkabilir.

4-)Sedef Hastalığı

Genellikle dirsek ve diz bölgelerinde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan sedef hastalığı da ellerde ve ayaklarda kabarcıkların oluşmasına neden olan faktörlerden bir tanesidir. Özellikle bu rahatsızlığı giderme konusunda etkili kremlerin kullanılmaması, yine vücudun aşırı susuz kalması gibi etmenler de tetikleyici olabilmektedir.

5-)Uyuz Hastalığı

Bir tür enfeksiyondan kaynaklanan uyuz hastalığının en önemli ve şiddetli belirtisi anormal şekilde kaşıntıdır. Birey, kaşıntı karşısında tepki vermekten kendini alamaz ve sonuçta tahriş olan bir cilt, kızarıklıklar, yaralar ve kabarcıklar ortaya çıkar. Daha çok vücudun parmak arası yerlerinde ya da bileklerde ortaya çıktığı bilinmektedir.

6-)Diğer Sebepler ve Tedavi Yöntemleri

Bu sebeplere ek olarak, bazı alerjik durumlarda da ellerde ve ayaklarda kabarcıklar ortaya çıkabilir. Alerji çeşitli kozmetik ürünlerinden, kimyasal temizlik ürünlerinden ya da yanlış gıda tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Sebebin teşhisi, tedavi için oldukça önemlidir. İleri boyutlardaki alerji vakaları ciddi hayati tehlikeler doğurabilecek niteliktedir.

Bunun dışında bazı böceklerin sokması ya da ısırması sonucunda da kızarıklık ya da ciltte kabartılar meydana gelebilir. Bunun için böcek sokması durumlarında doktora gidilmesi çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ