Elimdeki Kırmızı Noktalar

Elimdeki Kırmızı Noktalar

Elde, yüzde ve vücudumuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkan kırmızı noktaların birçok sebebi olmakla birlikte en fazla rastlanan nedeni alerjik tepkimelerdir. Cildimiz deterjan, şampuan, sabun vb. temizlik maddeleri gibi herhangi bir kimyasal maddeye karşı bir tepkime verebilir. Alerji nedeniyle oluşan bu kırmızı noktalar genellikle alerjiye neden olan maddeyle etkileşimden 2-3 saat sonra oraya çıkmaktadır.

Alerji kaynaklı ortaya çıkan bu kırmızı noktalar genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Alerjik tepkimelerin yanında kırmızı noktalar bazen cilt hastalıklarının belirtisi de olabilmektedir.

Elimizde Çıkan Kırmızı Noktaların Nedenleri Nelerdir?

 • Kimyasal Etkiler: Vücudumuz çoğu zaman etkileşime girdiği kimyasallara karşı savunma oluşturamaz. Bu savunmasızlığın neticesinde bazı tepkimeler göstererek kendisinin o kimyasalla bir daha etkileşime girmek istemediğini belli eder. Ellerimizde sabundan, şampuana, temizlik maddelerinden başka şeylere türlü türlü kimyasal maddelerle etkileşim halindedir. Bu etkileşim bazı kişilerde alerjik tepkimelere neden olmaktadır. Bu tepkime sonucunda ellerimizde kırmızı noktalar görülmektedir.
 • Böcek Isırmaları: Özellikle yaz aylarında ve bol ağaçlık yerlerde oluşan böcek veya sivrisinek ısırmaları da ellerimizde kırmızı noktaların oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Ürtiker (Kurdeşen): Halk arasında kurdeşen adıyla bilinen bu hastalık da bir alerji sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ellerde, ayaklarda, yüzde veya vücudun tamamında ortaya çıkabilir. Kimi zaman kaşıntıya ve kızarıklığa neden olmaktadır.
 • Uyuz: Uyuz hastalığı sonucunda ellerde kırmızı benekler oluşmaktadır. En çok parmak aralarında görülmekle birlikte ellerde pullanma ve dökülmeler de meydana gelmektedir.
 • Zona Hastalığı: Bu hastalığın sonucunda ciltte kızarıklık ve kırmızı noktalar görülmektedir. Bu noktalar ağrılı, kaşıntılı olup karıncalanma hissi de oluşturabilmektedir.
 • Purpura Hastalığı: Purpura hastalığı kan damarlarının zayıflayıp çatlamasından dolayı meydana gelir. Bu çatlamalar sonucunda da morarmalar ve kırmızı noktalar meydana gelmektedir.
 • Güneş Alerjisi: Güneş alerjisi güneş altında çok durma sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kişi güneşte çok bulunduğunda cildinde kaşınma ve yanma hisseder. Bu kaşıntı ve yanma hissiyle birlikte kırmızı noktalar görülmektedir. Bu gibi durumlarda kişi güneşe çıkmadan önce doktorun önerdiği güneş kremini kullanmasında fayda olacaktır.
 • Hijyen yetersizliği: Hijyensiz ortamlarla etkileşime giren ciltte de kırmızı noktalar görülebilmektedir. Aynı giysilerin sürekli giyilmesi, ihtiyaç durumunda duş alınmaması cilt üzerinde bulunan bakterilerin artmasına neden olmaktadır. Bu bakterilerin artması neticesinde vücudumuz tepkimeye girerek ciltte kırmızı noktalar meydana gelebilmektedir.

NOT: Ellerde meydana gelen kırmızı noktalar genellikle alerji kaynaklıdır. Fakat bazen ciddi cilt problemlerinin de habercisi olabilmektedir. Bunun için yapılacak kan tahlilleri, problemin altında yatan etkenin ortaya çıkmasında yardımcı olacaktır.

Ellerde Oluşan Kırmızı Noktalar Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerde oluşan kırmızı noktaların ortaya çıkmasının nedeni belirlenerek tedavi süreci başlanır. Eğer sorun alerjik ise doktor buna uygun bir krem önererek sorunu çözmeye çalışır. Eğer sorun ara sıra ve sık sık oraya çıkıyorsa, daha ciddi cilt problemleri olabilir. Bu gibi durumlarda kan tahlili yapılır ve uygun tedavi uygulanır.

 • Vücudun temiz tutulması,
 • Güneşte çok uzun süre kalınmaması,
 • Alerji oluşturabilecek kimyasallardan uzak durulması, ellerde kırmızı noktaların oluşmasını engelleyecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ