Eller ve Ayaklarda Kaşıntı

Eller ve Ayaklarda Kaşıntı

Ciltte herhangi bir bölgede oluşabilen kaşıntı şikayetine el ve ayaklarda sık rastlanmaktadır. Bu bölgelerde kaşıntı hissi sürekli olabileceği gibi ara ara da gözlenebilmektedir. Sürekli kaşıntının oluşması cilde zarar vererek, kızarıklık ve kabarma gibi daha başka şikayetleri beraberinde getirebilir.

Kaşıntı şikayeti çoğunlukla alerjik reaksiyonlardan yani bağışıklık sisteminin çeşitli yabancı maddelere karşı gösterdiği tepkiden kaynaklanmaktadır.  Fakat bunun dışında kaşıntı problemi pek çok ciddi sağlık sorunun da belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden bir süredir devam eden ve ciddi rahatsızlık oluşturan bu tarz şikayet için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Eller ve Ayaklarda Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Gündelik hayatta en aktif kullandığımız uzuvlarımızdan olan el ve ayak bölgelerinde kaşıntının tanısında bir takım detaylar önemlidir. Bu detaylar aşağıda belirtilmiştir;

  • Kaşıntı ile birlikte ciltte döküntü olup olmadığı,
  • Kızarıklık söz konusuysa, kızarıklığın ne şekilde olduğu ve bulunduğu bölge,
  • Kaşıntı hissinin tam olarak hangi bölgede olduğu

Yukarıda bahsedilen detaylar kaşıntı şikayetinin altında yatan nedenin anlaşılmasında yardımcı unsurlardır.

Alerjik Durumlar

Alerjinin bazı yabancı maddelere karşı gösterilen bir tepki olduğundan bahsetmiştik. Alerjik reaksiyona yol açan etken maddeler, herkes de farklılık gösterebilir. Kullanılan kozmetik ürünleri, deodorant, polen, tüketilen gıda, giyilen kıyafet, şampuan, sabun, kullanılan ilaç gibi pek çok etken alerjiyi tetikleyici unsur(alerjen madde) olabilir.

Kaşıntı ve kızarıklık, alerjik durumun en bilindik bulgularındandır. Bu sebepten kaynaklanan kaşıntı şikayeti çoğu zaman kısa süreli ve geçicidir. Tekrar aynı maddeye karşı alerjik durumun gözlenmemesi adına, alerjiye yol açan maddeler iyi belirlenmeli ve bu etkenlerden uzak durulmaya çalışılmalıdır.

Cilt Hastalıkları

Kaşıntının sürekli tekrar etmesi akıllara cilt hastalıklarını getirerek, kişinin paniklemesine yol açabilmektedir. Kaşıntının cilt hastalığıyla ilintili olabileceği ihtimali doğru olsa da, her seferinde bu denli ciddi olmayabilir.

Şikayet tek başına cilt hastalığı göstergesi değildir. Genellikle beraberinde deride döküntü, pullanma ve kızarıklık gibi şikayetler görülür. Kaşıntı problemi aşağıdaki cilt rahatsızlıklarının göstergesi olabileceğinden cildiye uzmanına danışmakta yarar vardır.

  • Kurdeşen: Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve deride döküntü bulgularıyla kendini gösterir.
  • Egzama: Ciltte pullanma, kaşıntı ve kızarıklıkla kendini belli eder.
  • Sedef: Deride kızarıklık, pullanma ve kaşıntı en bilindik belirtileridir.

Psikolojik Etkenler

Modern çağın sorunlarından olan stres, endişe gibi psikolojik durumlar çeşitli fizyolojik sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sonuçlardan biri de kaşıntı şikayetidir. El ve ayaklardaki kaşıntı kişinin ruh haliyle ve yaşadığı duygularla ilgili olabilir. Bu sebepten baş gösteren kaşıntı kısa süreli olsa da, her ihtimale karşın uzmana başvurulmasında yarar vardır.

Kuru Cilt

Ciltte gözlenen kaşıntı, cildin yeterince nemli olmaması yani kuru ciltten kaynaklı olabilir. Bu sebepten doğan şikayet genellikle sağlık sorunu teşkil etmediğinden, korkulacak bir durum söz konusu değildir. Uygulanabilecek nemlendirici, kuruluğu giderici krem/merhem yöntemleriyle şikayet ortadan kaldırılabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonu

Şikayetin nedenlerinden bir diğeriyse mantar enfeksiyonudur. Daha çok el, ayak ve genital bölgede gözlenen mantar enfeksiyonu genellikle ilk olarak kendini kızarıklıklarla belli eder. Enfeksiyonun tedavi edilmemesi ve ilerlemesi halinde şiddetli kaşıntı oluşabilir. Kaşıntı dışında derinin pul pul olması da rahatsızlığın belirtileri arasındadır.

Diğer Etkenler

  • Vitamin eksikliği,
  • Hamilelik dönemi: Vücutta değişen hormon salınımlarından ötürü kaşıntı oluşabilir.
  • Menopoz evresi,
  • Çeşitli sistemik rahatsızlıklar: Tiroid, karaciğer rahatsızlıkları gibi sorunların göstergesi olabilir.

Şikayetin esas nedeni çok ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabileceğinden, gözardı edilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ