Ellerde Güç Kaybı ve Kollarda Ağrı

Ellerde Güç Kaybı ve Kollarda Ağrı

Ellerde ve kollarda yaşanan güç kaybı günümüzde özellikle mesleği gereği sürekli yazı yazan veya bilgisayarla uğraşan kişilerde sık olarak görülmektedir. Bunların dışında birçok neden kollarda güç kaybına neden olabilmektedir. Özellikle yaşlanma ile vücutta hemen hemen bütün fizikokimyasal olaylarda zayıflama gözlenir ve birçok kronik ve akut rahatsızlıklarda şiddetlenme olur. Bunun sonucu olarak el ve ayaklarda güç kaybı, halsizlik, ağrı, uyuşma gibi birçok sorun açığa çıkmaktadır.

Ellerde Güç Kaybı ve Kollarda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Yaşlanma

Yukarıda da bahsedildiği gibi yaşlanma ile vücut metabolizması ve vücutta gerçekleşen anabolik reaksiyonlarda zayıflama meydana gelmektedir. Bunun sonucunda kronik ve akut hastalıklar oluşmakta, kol ve bacaklar güç kaybı, vücutta ağrı gibi faktörler ortaya çıkmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu

Günümüzde ellerde güç kaybı ve ağrılara sebep olan, en çok rastlanan rahatsızlıktır. Karpal tünel sendromu kollarda ve ellerde ağrı, yanma, uyuşma gibi belirtilerle ortaya çıkan sinirsel bir rahatsızlıktır. Bu sendrom ellerde sinirlerin geçtiği kanal boyunca sıkışma, yaralanma veya hasar oluşumu ile ortaya çıkmakta ve bunun sonucunda güç kaybı ve ağrı oluşabilmektedir.

Travma

Yaralanma, kaza gibi travmalara bağlı olarak özellikle sinir üzerinde yaşanan travmalar sonucunda ellerde güç kaybı ve ağrı oluşumu yaşanabilmektedir.

İltihap Oluşumu

Kollarda eklem yerlerinde, tendonlarda iltihap oluşumu ciddi sonuçlara yol açabilmekte ve günlük hayatta fiziksel aktiviteleri etkileyebilmektedir. Bunun sonucunda ağrı, güç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Ellerde Kırık veya Çatlak Sonrası

Günlük hayatta yaralanmalar sonucunda bu bölgelerde kırık, çatlak oluşumu ile uzun bir süre o bölgenin hareket ettirilememesinden kaynaklı olarak ağrı ve güç kaybı oluşabilmektedir. Fakat bu gibi travmalar sonucunda meydana gelen güç kayıpları ve oluşan ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.

Kronik Rahatsızlıklar

Diyabet, tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar sonucunda kan basıncı sürekli olarak değişken durumda bulunmaktadır. Bu gibi rahatsızlıklar sonucunda, kan basıncının yüksek oluşuna bağlı olarak sürekli bir halsizlik, ağrı ve güç kayıpları şeklinde gözlenen komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Ellerde güçsüzlük ve kollarda ağrıya; artrit, MS hastalığı, kas distrofisi, tendon iltihabı, anemi, vitamin eksikliği, tiroid rahatsızlıkları, dengesiz ve sağlıksız beslenme, omurgalardaki sinirlerde oluşan sıkışma veya hasar gibi birçok faktör neden olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ