Ellerde ve Kollarda İğnelenmeler

Ellerde ve Kollarda İğnelenmeler

Vücudun herhangi bir yerinde baş gösteren iğnelenme, karıncalanma hissine el, kol ve bacaklarda sık rastlanmaktadır. Hissizlik olarak da tabir edilen iğnelenmeler çoğunlukla sinir hasarından kaynaklansa da, altında yatan daha ciddi sağlık sorunları olabilmektedir.

Kimi zaman geçici süreli olarak hareketsizlik gibi basit etkenlerden dolayı da el ve kolda iğnelenme oluşabilmektedir. Hareketsizlik vücuttaki dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek, iğnelenmeye yol açabilir.

Ellerde ve Kollarda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Sinirlerin üzerine uzun süre baskı uygulanması, vücuttaki karıncalanma hissinin en bilindik sebeplerindendir. Uzun süre kolun üzerine baskı uygulanması(kolun üstüne doğru yatmak vs.), kola direkt olarak fiziksel temas alınması etkenleri bu bölgedeki sinirlerde zedelenmeye yol açarak iğnelenme hissine neden olabilir.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Kollarda ve hatta bacaklardaki basit uyuşmanın en bilindik nedenlerinden biri uzun süreli hareketsizliktir. Özellikle saatlerce bilgisayar başında hareketsiz şekilde hep aynı pozisyonda kalan kişilerde, hareketsizliğe bağlı olarak iğnelenme hissi oluşabilir. Olası şikayeti önlemek ve ilerde doğabilecek eklem rahatsızlıklarının önüne geçmek adına, gün içinde ara ara ufak egzersizler yapılmasında yarar vardır.

Vitamin Eksikliği

İğne batma hissinin bir diğer nedeni de vitamin eksikliğidir. Öğünlerin dengeli ve sağlıklı olmaması, vitamin eksikliğine yol açar. Vitamin eksikliğiyse ellerde ve kollarda iğnelenmeye yol açabilir. B12 vitamini sinirler açısından önemli olduğundan, bunun eksikliğinde karıncalanma şikayetine sık rastlanmaktadır.

Fıtık Rahatsızlıkları

İskelet sisteminde omurların arasında omurgaya destek sağlamakla görevli diskler bulunur. Bu disklerin çeşitli sebeplerden(fazla kilo, yaşlılık, ani ve ters hareket vs.) sertleşmesiyle birlikte fıtık rahatsızlığı baş gösterir.

Bel fıtığı halk arasında en fazla görülen fıtık rahatsızlıklarındandır. Fıtığın başlıca belirtisi oluştuğu bölgede yarattığı şiddetli ağrılar olsa da, fıtıklaşan yapı etrafındaki sinirlere de baskı uygulayarak kollarda da uyuşma ve iğnelenme hissine neden olabilir.

Diyabet(Şeker) Hastalığı

Kandaki şeker oranının fazla olması olarak bilinen diyabet, tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki grupta incelenir. Diyabetin en bilindik bulgular gün içerisinde sık tuvalete çıkma ve sürekli yorgunluk halidir. Ancak bunların yanı sıra el, kol ve bacaklarda hissedilen karıncalanma/iğne batma hissi de şeker hastalığı belirtileri arasındadır. Kollarda ve bacaklarda karıncalanma genellikle rahatsızlığın ilerleyen aşamlarında meydana gelmektedir. Eğer bahsedilen belirtilerden bir veya bir kaçı söz konusuysa, derhal sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

Diğer Nedenler

  • Çok fazla alkol tüketimi,
  • Dolaşım sistemi rahatsızlıkları,
  • Kalp rahatsızlıkları

Ellerde ve kollarda karıncalanma/iğnelenme kalp gibi ciddi rahatsızlıkların bulgusu olabileceğinden, gözardı edilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ