Reklam

Ellerim Karıncalanıyor ve Uyuşuyor

  • 04 Ocak 2018
  • 1.053 kez görüntülendi.
Ellerim Karıncalanıyor ve Uyuşuyor

Yetişkinlerde sıklıkla görülen semptomlar arasında ellerim karıncalanıyor ve uyuşuyor reaksiyonları yer almaktadır. Kişiden kişiye değişen faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bu sorunlar kişinin günlük yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir. Ellerde titreme vb. etkenlere de yol açabilen karıncalanma ve uyuşma hissi ellerin etkin bir biçimde kullanılmasının önüne geçmektedir.

Kişinin yaşam tarzı, beslenme düzeni, stres gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen el karıncalanma ve uyuşmasının altında farklı nedenlerin yatabileceği de unutulmamalıdır.

Ellerde Karıncalanma ve Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Vitamin Eksikliği

Vücudun düzgün bir şekilde çalışmasında etkili olan vitaminlerin eksik alınması halinde vücudun çeşitli yerlerinde bir takım reaksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Ellerde görülen karıncalanma ve uyuşma bu reaksiyonlar arasında yer almaktadır. Bu durumun özellikle B12 vitamininin eksik alınması halinde görüldüğü bilinmektedir.

2-)Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, el bileğinde yer alan sinirlerin sıkışması durumunda görülebilen bir sağlık sorunudur. Sinirlerin yoğun baskı altında kalması durumunda görülen bu sendrom vücutta çeşitli semptomların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Karpal tünel sendromu özellikle çok yoğun bir biçimde bilgisayar ve cep telefonu kullanan kişilerde görülmektedir.

3-)Şeker Hastalığı

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, yoğun olduğu dönemlerde kişinin ellerinde ve kollarında görülebilen karıncalanma, uyuşma hissine neden olabilmektedir. Diyabet kaynaklı olan uyuşma ve karıncalanmalar özellikle bacaklarda daha sık görülmektedir.

4-)Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezinin düzgün bir biçimde çalışmaması durumunda ortaya çıkan hastalıklar kişinin ellerinde ve kollarında görülen uyuşmalara neden olabilmektedir. Karıncalanmaların yanı sıra saç dökülmesi, halsizlik gibi belirtiler de görülüyorsa, kişinin acil olarak doktora gitmesi gerekmektedir.

5-)Alkol Kullanımı

Aşırı alkol ve sigara tüketimi ellerde uyuşma ve karıncalanmalara neden olmaktadır. Ellerin titmesine de neden bu zararlı alışkanlıklar kişinin sosyal yaşamında büyük sorunlara yol açmaktadır. Titreme ve uyuşmaların sona ermesi için kişinin alkol ve sigara kullanımını azaltması gerekmektedir.

6-)Raynaud Sendromu

Raynaud Sendromu, atardamarda meydana gelen bir sağlık sorunudur. Atardamarda meydana gelen daralmalar nedeniyle ortaya çıkan bu sağlık sorununun belirtileri arasında ellerde uyuşma, karıncalanma, titreme yer almaktadır. Hastalığa neden olan faktörler arasında soğuk havalar, psikolojik nedenler yer almaktadır.

Ellerde Uyuşma ve Karıncalanma Tedavisi Nasıl Olmalı?

Ellerde görülen uyuşma ve karıncalanma tedavisi için kişinin ilk olarak sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. Hastalığın altında yata sebep tanısı ile birlikte bir an önce tedavi edilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ