Emziren Kadında Augmentin Kullanımı

Emziren Kadında Augmentin Kullanımı

Augmentin, geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. Birçok bakteriyel enfeksiyonda kullanılmaktadır. Fakat çoğu kişi virüs enfeksiyonlarında da kullanır. Bu çok yanlış bir durumdur. Antibiyotikler virüs kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılmaz. Bu nedenle gereksiz yere bu grup ilaçları almayınız. Hamile ve emziren bayanlar da doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı olmamalıdır. Birinin tavsiyesi ile veya kafanıza göre ilaç kullanmayınız. Doktorunuz gerekli görürse antibiyotik yazacaktır.

Augmentin Kullanımı

 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında (orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı),
 • Alt solunum yolu enfeksiyonlarında (kronik bronşitte, akciğer iltihabında),
 • İdrar yolları enfeksiyonlarında,
 • Yumuşak doku enfeksiyonlarında (çıban, apse vb.),
 • Diş apselerinde ve diş eti hastalıklarında,
 • Lohusalık humması, kan ve dokularda toksinlerin olduğu durumlarda kullanılır. Lohusalık hummasında doktorunuz gerek görürse size augmentin veya benzeri gruptan bir ilaç yazacaktır. Fakat doktorunuz uygun görmüyorsa kesinlikle kullanmayınız.

Emzirme Döneminde Augmentin Kullanımı

Augmentin, anne sütüne geçen bir ilaçtır. Bu nedenle augmentin kullanan ve emzirme döneminde olan annelerde süt ile bebeğe ilaç geçer. Bebekte ishal ve mantar enfeksiyonları görülebilir. Eğer kullanmanız gerekirse doktorun uygun gördüğü süre boyunca ve dozda kullanmalısınız. Ayrıca çok gerekli durumlarda emzirmeyi kesmeniz gerekebilir. Augmentin penisilin grubu bir ilaçtır. Augmentin gibi sefalosporin grubu ilaçlarda bağırsak florasını bozarak bebeğin ishal olmasına neden olabilir. Tüm bu yan etkiye rağmen kullanılmasında çok ciddi bir sakınca yoktur.

Emzirme ve İlaç Kullanımı

Anneler genelde hamilelik ve emzirme döneminde ilaç almak istemezler. Bu çok normal ve doğru bir durumdur. İlaç bu dönemlerde bebeğe geçer ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Doktorunuz ilacı kullanabilirsiniz derse yarar zarar durumuna göre kullanabilirsiniz. Fakat doktorunuzun uyardığı ilaçları kesinlikle almayın. Bazı ilaçları da alırken emzirmeyi kesmelisiniz. En önemli şey yarar zarar durumudur. İlacı almak zorundaysanız emzirmeyi kesmeniz en doğrusu olacaktır.

 • Penisilin grubu antibiyotikler: Bebekte ciddi yan etkiler görülmez. Az derecede süte geçer.
 • Gentamicin : Annede oluşan ciddi birenfeksiyon durumunda hastanede yatarak kullanılması gerekir. Damar yoluyla verilmelidir. Çok az miktarda süte geçer. Emzirme döneminde sakıncası yoktur. Yarar zarar durumu göz önünde bulundurularak kullanılabilir.
 • Tetrasiklinler: Anne sütüne çok az geçmesine rağmen gebelik kategorisi C’dir. Kesinlikle anne kullanmamalıdır. Bebeklerde diş rengini değiştirilebilir.
 • Kloramfenikol: Her ne kadar süte çok az geçse de bebeğin kemik iliğine yan etkisi vardır. Kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Siprofloksasin: Emziren anne veya hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Zehirli olarak nitelendirilebilir.

Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmayınız. Güvenilir olsa bile doktor kontrolünde olmanız gerekir. Uzman hekiminize danışarak ilaç almalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ