Reklam

Emzirme Dönemi Göğüs Ağrısı

  • 29 Mayıs 2017
  • 1.514 kez görüntülendi.
Emzirme Dönemi Göğüs Ağrısı

Emzirme döneminde memelerde sertlik, göğüs ve meme uçlarında ağrı, tahriş, kızarıklık gibi durumlar çokça karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Göğüste oluşan ağrılar, süt kanallarının tıkanması sonucunda oluşabilmektedir. Emzirme sonucunda süt kanallarının açılması sağlanabilir ve zamanla ağrının azalması gerçekleşebilmektedir.

Emziren annelerin en çok yakındığı konular arasında yer alan göğüs ağrıları birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Özellikle süt kanallarında meydana gelen enfeksiyonlar (mastit), yanlış ve düzensiz bir şekilde emzirme, süt kanallarında çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşen tıkanıklıklar, meme uçlarında meydana gelen çatlak, tahriş ve apseler gibi birçok faktör emzirme sırasında göğüste sertlik, ağrı ve kızarıklık gibi komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir.

Süt kanallarında tıkanıklık olması durumunda emzirme kesilmemeleridir. Aksine emzirme işleminin devam etmesi süt kanallarının açılmasına yardımcı olabilmekte ve ağrı, sertlik ve kızarıklık gibi komplikasyonların şiddetinde azalma sağlayabilmektedir.

Emzirme Döneminde Göğüs Ağrılarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Yanlış ve Düzensiz Emzirme Biçimi

Yanlış ve düzensiz bir şekilde emzirme, meme uçlarında tahriş, çatlak, sertlik gibi komplikasyonlara ve dolaylı olarak göğüs ağrılarına neden olabilmektedir. Bu yüzden emzirme öncesinde nasıl ve ne zaman emzirilmesi gerektiği iyi bilinmeli ve emzirme kurallarına uyulmalıdır.

Süt Kanallarında Oluşan Tıkanıklıklar

Emzirme sırasında yanlış emzirme, düzensiz emzirme ve diğer birçok nedene bağlı olarak süt kanallarında tıkanıklık meydana gelebilmektedir. Süt kanallarında meydana gelen bu tıkanıklıklar, göğüslerde ciddi ağrı ve kızarıklıklara yol açabilmektedir. Bu durumlarda emzirme kesilmemeli, aksine devam etmesi halinde süt kanallarının açılmasına yardımcı olabilmektedir.

Meme Apsesi ve Meme Çatlakları

Meme apsesi ve meme çatlakları olan kişilerde, emzirmeye bağlı olarak ağrı ve kızarıklıklar görülebilmektedir. Bu durumda uzman doktor yardımı ve tavsiyeleri ile bu ağrıların azalması sağlanabilmektedir.

Mastit (Süt yollarına meydana gelen iltihaplanmalar)

Bebeklerin ağız bölgelerinde ortaya çıkabilen pamukçuklara bağlı olarak annelerde emzirme faktörüyle meme enfeksiyonu ortaya çıkabilmektedir. Bu iltihaplanmalar bazı durumlarda süt kanallarında kadar inebilmekte ve süt kanallarını tıkayabilmektedir. Bu enfeksiyon ve enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan tıkanıklıklar ciddi göğüs ağrılarına, yanmalara ve kızarıklara neden olabilmektedir. Bu durumda uzman doktor yardımı gereklidir.

Bunların dışında göğüslerde yaşanan aşırı dolgunluk, mantar enfeksiyonları gibi faktörler göğüslerde ağrı, sertlik ve kızarıklık gibi çeşitli komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. bupropion dedi ki:

    I am just writing to make you understand what a really good experience my wife’s princess obtained using your webblog. She noticed some things, which included what it is like to possess an excellent teaching spirit to make others with no trouble learn about specific tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for providing those productive, trusted, informative as well as unique tips on your topic to Mary.

  2. JavierTox dedi ki:

    how to use tinder , browse tinder for free
    how to use tinder

BİR YORUM YAZ