Emzirme Döneminde Lazer Epilasyonu Yapılabilir mi?

Emzirme Döneminde Lazer Epilasyonu Yapılabilir mi?

Hamilelik ve emzirme dönemleri kadınların birçok konuda çelişkiye düştüğü süreçlerdir. En çok tartışılan konulardan birisi de emzirme döneminde lazer epilasyonu yapılıp yapılamayacağıdır. Emzirme ve hamilelik dönemleri hormonal değişimlerin sık olarak yaşandığı bir dönem olduğu için, kadınlarda kıllanma durumu yaşanabilmektedir. Birçok kadını rahatsız eden bu durum, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyen kadınlarda epilasyon yöntemini sıkça akıllara getirmektedir.

Lazer Epilasyon Yöntemi Nasıl Uygulanır ve Sakıncaları Nelerdir?

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyen kadınlarda veya erkeklerde akıllara gelen ilk yöntem lazer epilasyonudur. Fakat emzirme veya hamilelik döneminde olan kadınlarda bebeğe zarar oluşturabileceği korkusundan dolayı çekinilmekte olan bir yöntemdir.

Lazer yöntemi, istenmeyen kıl veya tüy köklerinde tahribat yaratan bir metottur. Bu yöntem lazer ışınları ile yapılmaktadır. Lazer ışınları kıl köklerinde ısı enerjisine dönüşerek, kıl köklerinde tahribata yol açar ve tekrar oluşumunu engeller. Direkt olarak kıl köklerinde deformasyona uğradığı için çevre dokulara veya organlara zarar vermemektedir.

Günümüzde lazer yöntemi birçok kuaförde veya epilasyon yapan yerlerde yaygın olarak kullanılmakta olan bir yöntemdir. Çoğu kadın istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için bu yöntemi tercih etmektedir. Bu yöntem dermatolojik olarak kanıtlandığı için kullanılmasında sakınca görülmemiştir.

Lazer Epilasyon Yönteminin Hamilelerde veya Emziren Annelerde Uygulanması Sakıncalı mıdır?

Hamilelik döneminde veya emzirme döneminde hormonal değişimlerin sık olarak yaşanması, kadınlarda tüylenme ve kıllanmanın artmasına yol açmıştır. Bu yüzden bu dönemlerde kadınların en çok yakındığı konulardan birisi de tüylenme durumudur. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyen kadınlar, doğrudan epilasyon yöntemine yönelmektedir. Fakat epilasyon yönteminin bebeğe zarar vermesinden korkması, kadınların aklında soru işaretlerinin kalmasına neden olmaktadır.

Lazer epilasyon yöntemlerinde lazer ışınları kullanılmaktadır. Bu ışınlar tam anlamıyla kimyasal olarak sayılmaz. Yani bir nevi ışıktır. Direkt olarak kıl köklerini etkileyen bu ışınlar, kıl köklerine ulaşmasıyla beraber bu bölgelerde deformasyon ve tahribata yol açar ve tekrar oluşumunu engeller. Bu yöntemin cilt üzerinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Etkinliği ve güvenliği dermatolojik uzmanlar tarafından kabul edildiği için cilde, anne sütüne ve bebeğe herhangi bir zararı olmadığı için uzmanlar tarafından hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmasında bir sakınca görülmemiştir. Ancak hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hormonal değişikliklerin sık olarak yaşanması, leke oluşmasına neden olabilmektedir.

NOT: Konuyla ilgili daha detaylı ve doğru bilgi için uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ