Reklam

Ense Arkasında Şişlik

  • 06 Haziran 2017
  • 5.271 kez görüntülendi.
Ense Arkasında Şişlik

Ense arkasında farkedilen şişlik genellikle travma etkenleri ve vücudumuzun savunma mekanizması olan lenf nodülleriyle ilgilidir. Boyun, koltukaltı, kulak ve ense gibi vücudun bir çok bölgesinde bulunan lenf bezleri bağışıklık sisteminin önemli parçalarından biridir. Herhangi bir enfeksiyon durumunda ise bu bezelerde tepki niteliğinde şişlik gözlenir. Ensenin arkasındaki şişliğin nedeni lenf bezlerinin enfeksiyonlara karşı tepkisi olabilir. İçeriğin devamında ensede meydana gelen şişliklerin nedenleri detaylıca anlatılmıştır.

Ense Arkasında Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir bölgesinde baş gösterebilen şişlik gibi ense arkasındaki şişliğin de başlıca nedeni, travma etkenleridir. Ensenin yanlışlıkla sert bir zemine çarpması veya direkt enseye doğru sert darbe alınması bu bölgede ağrılı şişlik oluşumuna yol açabilir. Eğer çok şiddetli hasar ve yaralanma söz konusu değilse, kısa süre sonra ağrı ve şişlik kendiliğinden geçer.

Lenf Bezlerinin Şişmesi

Bağışıklık sistemimizin önemli parçası olan lenf bezleri, enfeksiyonla vücudun mücadele etmesini sağlar. Enfeksiyonla mücadele esnasında lenf bezlerinde şişme gözlenir. Ense arkasında göze çarpan şişliğin nedeni lenf bezleriyle alakalı olabilir. Halk arasında en yaygın görülen lenf bezi şişliği, bademcik şişmesidir. Soğuk algınlığı akabinde boğazın arka kısmında yer alan bademciklerde(aslında lenf bezleri) enfeksiyondan ötürü şişlik gözlenebilir.

Kabakulak

Daha çok küçük yaştaki çocuklarda gözlenen kabakulak, virüs kaynaklı bir rahatsızlıktır. İlk olarak kendisini kulak altında şişliklerle belli eder. Yüksek ve orta seviyedeki kabakulak rahatsızlığında kimi zaman bu şişlik daha fazla büyüyerek, ensede şişlik şeklinde gözlenmesine neden olabilmektedir. Meydana gelen şişlik dışında kabakulak rahatsızlığının başlıca belirtileri şunlardır;

  • Yüksek ateş,
  • Yorgunluk,
  • İştah kaybı,
  • Baş ağrısı,
  • Mide ağrısı: nadiren görülen kabakulak belirtilerindendir.

Diğer Nedenler

  • Kızamıkçık: Rubella adı verilen virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Kulak ve kafanın arka bölümünde(ense arkasında) şişlik, kızamıkçık rahatsızlığının belirtileri arasındadır. Farkedilen şişliğin yanı sıra ateş, ciltte döküntü de kızamıkçığın semptomlarındandır.
  • Tümörler

Ense arkasındaki şişlik durduk yerde, herhangi bir fiziksel temas olmadan baş gösteriyorsa çeşitli sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Ancak tanı için şişlik bulgusu tek başına yeterli değildir. Gerekli ve doğru tetkik-teşhis için sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ