Reklam

Ensede Sertlik ve Baş Ağrısı

  • 18 Nisan 2017
  • 5.671 kez görüntülendi.
Ensede Sertlik ve Baş Ağrısı

Ensede hissedilen sertlik, ensenin hareket ettirilememesi şeklinde ortaya çıkan tutulmalar ve bu faktörlere bağlı olarak oluşan baş ağrıları birçok rahatsızlığın nedeni olmakla birlikte, birçok hastalık belirtisi olarakta yer almaktadır. Ense yapı olarak vücut ve baş arasında iletimi sağlayan bir yapıdır. Sinirlerin yoğun olduğu yapı olmakla birlikte bu bölgede sinirler üzerinde oluşan sıkışmalar ve hasarlar, felce kadar gidebilecek rahatsızlıklara, tutulmalara ve ciddi baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bu nedenler bu tarz rahatsızlıklarda doktorunuzdan veya eczacınızdan tavsiyeler almanız gerekmektedir.

Baş ağrısından bahsedecek olursak; baş ağrısı birçok rahatsızlık belirtisi ve nedeni olarak ortaya çıkabilmektedir. Darbe, yaralanma gibi travmalar, iltihabi rahatsızlıklar, üşütme gibi mevsimsel rahatsızlıklar, kronik rahatsızlıklar, migren, nörolojik rahatsızlıklar gibi daha birçok faktör baş ağrısı oluşumuna neden olabilmektedir.

Ensede Sertlik ve Buna Bağlı Olarak Baş Ağrısı Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısı durumu ensede sertlik hissedilmesi ile oluşmuş ise ve ağrının omuzlara kadar inmesi durumunda;

Darbe, yaralanma kaynaklı travmalar veya başın sürekli olarak haraketsiz durması sonrası oluşan ağrılar;

Baş ve ense bölümüne veya sırt bölümüne alınan sert darbeler sonucunda sinirler üzerinde hasar veya zedelenme oluşma ihtimali yüksektir. Bu da geçici olarak ciddi baş ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bunun dışında özellikle mesleğinden dolayı baş bölgesinden hareket yoğunluğunun azaldığı kişilerde, ense bölgesinde tutulmalar ve buna bağlı olarak sertlikler ve baş ağrıları oluşabilmektedir. Travma gibi durumlarda daha dikkatli olunması, hareketsizlik kalmaya karşı hafif egzersizler ile boyunun hareketi bu gibi rahatsızlıkların önlenmesinde olumlu sonuçlar sağlayacaktır.

Migren, Nörolojik Rahatsızlıklar, Kronik Rahatsızlıklar ve Diğerleri

Baş ağrısı bir süre sonra sürekli olarak etki göstermeye başlıyorsa sebebi migren hastalığı olabilmektedir. Sürekli olarak baş ağrısı hisseden kişiler, eğer ağrının nedeninden emin değil ise migren riskine karşı doktor kontrolünden geçmeleri önerilmektedir.

Bunların dışında nörolojik rahatsızlıklar sonucunda sinir sisteminde oluşan hasarlar ve bazı kronik rahatsızlıklar sonuncunda seyrek olarak baş ağrıları ve ense bölgesinde uyuşma ve tutulmalar gözlenebilmektedir. Bu gibi rahatsızlıklarda reçetelenen ilaçların düzenli kullanımı belirtinin önlenmesinde veya azaltılmasında yardımcı olmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ