Reklam

Ensenin Solunda Sertlik

  • 19 Aralık 2017
  • 1.325 kez görüntülendi.
Ensenin Solunda Sertlik

Ensemizin solundaki şişlik bugüne kadar pek çoğumuzun hiç karşılaşmadığı bir durumdur. Ensemizde oluşan şişlik sorunları genel olarak lenf nodülleri adı verilen savunma mekanizmamızdan kaynaklanmaktadır.

Lenf bezlerinin normal boyutları 1 cm’den küçük iken 1.5 cm ve üzerine erişiyorsa, bu mutlaka hastalık belirtisidir. Lenf nodüllerinin enfeksiyon kapması durumunda en belirgin şikayet oluşan bezelerin büyüyüp şişmesidir. Lakin bu durum dışında ense solundaki şişliğe neden olabilecek bir çok sebep vardır.

Ensenin Solundaki Şişlik Nedenleri Nelerdir?

1-)Kızamıkçık

Kızamıkçık her bireyin mutlaka bir kez yaşadığı bie hastalıktır. İlk belirtileri ensede oluşan sertliklerdir. Hastalık ilerledikçe kırmızı – pembe döküntüler görülmeye başlar. Dikkat edilmesi gereken nokta kızamık bulaşıcı bir hastalıktır. Gerekli tedavinin uygulanabilmesi için doktorunuza başvurulmalıdır.

2-)Kabakulak

Kabakulakta yine kızamıkçık gibi bulaşıcı bir hastalıktır. Genel olarak kulak arkasında oluşan sertlik enseye kadar uzanabilmektedir. Şişlik ve sertliğin yanı sıra ateş, kulak ağrısı gibi belirtilerle kendini belli etmektedir. Çok ağrılı olan bu rahatsızlık kısa sürede geçmektedir. Yine de bir doktora görünmekte yarar vardır.

3-)Enfeksiyon

Üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak büyüyen ve gelişen lenf bezleri şişerek o bölgede sertlik oluşmaktadır. Boğazda yanma, yutma güçlüğü gibi belirtilerde şişliğe eşlik etmektedir. Ciddi bir durum olma ihtimali çok düşük olmasına rağmen mutlaka bir doktora gidilmeli ve gerekli antibiyotik, ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

4-)Tükürük Bezlerinin Tıkanması

Boynumuzun üst kısımlarında, yanak, çene ve kulak çevresinde bulunan tükürük bezlerinin tıkanması sonucu çok ağrılı şişlikler yaşanabilmektedir. Kişi yemek yerken şişme, sertlik ve ağrı belirtileri artıyorsa bu rahatsızlık düşünülmeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

5-)Tiroid Bezlerinin Şişmesi

Boynun alt kısmında bulunan tiroid bezlerinin şişmesi durumunda ensenin solunda sertlik görülmekte ve bu rahatsızlık guatr hastalığına sebep olmaktadır. Bu genç yaşlarda olabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da görülebilir.

6-)Travma Etkenleri ( Darbe ya da Hasar )

Ensenize aldığınız bir darbe sonucunda bu bölgede şişlik ve ağrı oluşumu görülebilir. Böyle bir darbe söz konusu olduğunda hayati tehlike göz önüne alınarak acil müdahale için en hızlı şekilde uzman doktora görünmek gerekmektedir.

7-)Boyun Kaslarının Hareketsiz Kalması

Vücudunuzun her alanında hareketsizlikten kaynaklı yaşayabileceğiniz bu durum boynunuz için de geçerlidir. Uzun süreli hareketsizlikten dolayı boyun tutulması yaşamanız mümkündür. Özellikle gün içerisinde sürekli bilgisayar kullanımı boyun bölgesinde sertliğe ve ağrıya sebep olabilir.

Ensenin Solundaki Sertlik Tedavisi

Ensenin herhangi bir noktasında oluşan sertlik ciddi sağlık problemlerinden birine işaret olabilir. Bu sertliğin sebebinin tespiti ve uygun tedavinin doğru şekilde zamanında yapılabilmesi için mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ