Reklam

Erkekte Göğüste Şişlik

  • 01 Şubat 2018
  • 927 kez görüntülendi.
Erkekte Göğüste Şişlik

Göğüs bölgesinde şişlik, daha çok kadınlarda ortaya çıkan bir sorundur. Kadınlarda göğüste şişliğin temel nedeni östrojen hormonunun salgılanmasıdır. Erkeklerin göğüs bölgesinde bu gibi bir şişkinlik durumu genel olarak ortaya çıkmaz ancak nadiren de olsa bu sorun erkek bireylerde görülebilmektedir.

Erkeklerde nadir bir şekilde görülen göğüste şişlik durumu, tıp literatüründe “jinekomasti” adıyla anılmaktadır. Bu durum erkeklerde genel olarak ergenlik dönemi içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Erkeklerde Göğüs Şişliği Nedenleri Nelerdir?

  • Jinekomasti yani göğüste şişkinlik, erkeklerde ergenlik dönemi içinde %40 oranında görülmektedir. Bu durumun temel nedeni hormonal dengesizlikler ya da aksaklıklardır. Meme bölgesi, hormonal sorunlar nedeniyle alışılmışın dışında bir şişkinlik gelişmesi gösterir. Bu durumun ileri yaşlarda ortaya çıkması çok nadirdir ancak eğer ortaya çıkmışsa, ciddi bir sorunun belirtisi olarak kabul edilmeli ve muayene olunmalıdır.
  • Erkeklerde göğüs büyümesi ya da şişkinliği, daha çok testesteron hormonu ile ilgilidir. Bu hormonun vücutta yetersiz kalması ve bununla birlikte vücudun östrojen salgılamasına bağlı olarak bu sorun ortaya çıkabilir.
  • Genel olarak erkeklerin göğüs bölgesinde ortaya çıkan şişkinlik, karaciğer rahatsızlıkları ile ilgili bir durum olabilir. Bunun yanında böbrek yetmezliği ya da tiroid bezi ile ilgili hastalıklar da östrojen salınımının aşırı seviyede olmasına yol açabilir.
  • Spor yapan erkek bireylerde, steroid türü ilaçlar da bu duruma yol açan faktörlerden bir tanesidir. Yalnızca spor ilaçları değil, uzun vadeli ilaçların bazılarında da bu durum yan etki olarak meydana gelebilmektedir.
  • Testis bölgesinde tümör oluşumu da bu duruma yol açan etmenlerdendir.
  • Bireyin eroin kullanımı, eroinin vücuttaki etkisi de göğüste şişlik şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Eroin kullanımı, yalnızca göğüs bölgesinde şişlik yaratmaz, aynı zamanda genel olarak hemen tüm organlara da uzun vadede geri dönüşü olmayan zararlar verir.

Erkekte Göğüs Şişliği Tedavisi

Göğüs bölgesinde şişkinlik meydana gelen erkek birey, vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmalıdır. En kısa zamanda gereken tahliller yapılmalı ve hastalığın tanısı konmalıdır. Ciddi bir hayati risk taşıyan kanser, ilk olarak şüphelenilen durum olduğu için erken teşhis konması ciddi bir risk faktörünün önüne geçebilmektedir. Meme bölgesi 3 santimetreden daha fazla büyümüş ya da şişkinlik meydana gelmiş ise, tanının jinekomasti olma olasılığı yüksektir.

Göğüs bölgesinde meydana gelen şişliğin görsel açıdan birey bakımından rahatsızlığa neden olması bir yana, ciddi bir sağlık sorununun ortaya çıkması durumu da söz konusu olabilir. Bu şişliğin ortaya çıkış nedeni çeşitli tahliller yapılarak saptanmalı ve kişiye en uygun tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ