Reklam

Esnerken Göz Kararması

  • 03 Haziran 2017
  • 2.500 kez görüntülendi.
Esnerken Göz Kararması

Göz kararması birçok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabildiği gibi birçok rahatsızlığın nedeni olarak da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle gıda zehirlenmesi, aşırı sıcak, açlık gibi durumlarda göz kararması olayı sıklıkla gerçekleşmektedir.

Bazen esneme sırasında kişide göz kararması durumu gözlenebilmektedir. Bunun en büyük nedeni esneme sırasında damarlarda yaşanan tıkanıklık ve buna bağlı olarak tansiyonun düşmesidir. Özellikle esneme sırasında tansiyon düşmesi göz kararmasının ana nedeni olarak sayılmaktadır. Göz kararması durumu en çok tansiyon değişkenliğine bağlı olarak gerçekleşir. Açlık sırasında, aşırı sıcak gibi durumlarda tansiyon düşmesi yaşanabilmektedir. Bu durum göz kararmasına ve müdahale edilmediği takdirde bayılmalara neden olabilmektedir.

Sadece esnerken değil ayağa kalkınca da göz kararması gibi durumların gerçekleşmesi normaldir. Ayağa kalkma durumunda ortostatik hipotansiyon oluşabilir ve buna bağlı olarak göz kararması, baş dönmesi gibi komplikasyonlar gerçekleşebilmektedir. Ortostatik hipotansiyon sırasında kişinin ayağa kalkması, tansiyonun düşmesine neden olur ve beyne yeterince kan iletilmez, göz kararmasını takiben baş dönmesi, bayılma, yüzde sararma gibi birçok belirti oluşmasına neden olabilir. Hipertansiyon durumunda kullanılan tansiyon ilaçları yan etki olarak hipotansiyona neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak ortostatik hipotansiyona, kullanılan ilaçlar, böbrek çalışmasında yaşanan düzensizlik ve kansızlık gibi faktörler neden olabilmektedir.

Göz Kararmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

  • Esnerken göz kararmasına neden olan durumlar arasında şah damarında veya esneme durumunda bazı damarlarda yaşanan tıkanıklıklar, ani tansiyon düşmesi gibi durumlar neden olabilmektedir. Bu göz kararmasına ilave olarak sıklıkla ortaya çıkan yan etkilerden birisi de baş dönmesidir. Esneme sırasında göz kararması durumuna damar tıkanıklığı veya tansiyon düşüşü neden olduğu için bu durumlarda beyine yeterince kan iletimi gerçekleşmez bu durum ani baş dönmelerine, mide bulantılarına ve baş ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.
  • Göz kararmaları sırasında sıklıkla baş dönmesi oluşması ve bu durumun sık bir şekilde tekrarlanması durumunda hipertansiyon, migren, vertigo gibi hastalıklardan şüphe edilebilmektedir. Bu yüzden bu rahatsızlıkların sık yaşanması durumunda uzman doktor kontrolü gerekli olmaktadır.
  • Esneme sırasında göz kararması, mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı durumunun birlikte oluşması ve bu durumun sıklıkla gerçekleşmesi durumunda migren rahatsızlığından şüphe edilir.
  • Bunların dışında göz kararmasına diyabet, böbrek rahatsızlıkları, hipertiroidi ve hipotiroidi, damarlarda yaşanılan tıkanıklıklar neden olabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ