Evlilik İçin Sağlık Raporu

Evlilik İçin Sağlık Raporu

Evlilik başvurusu yapmak isteyen çiftlerde sağlık raporu alınması Türk medeni kanununun 136. maddesine dayanılarak zorunlu hale getirilmiştir. Evlenme işleri için sağlık raporları nereden alınır? hangi testler gerekli? hangi değerlere bakılır? günümüzde evlenecek çiftlerin en merak ettiği sorular arasında yer almaktadır.

Evlilik işlemleri için sağlık raporlarının gerekliliği Türk medeni kanununun 136. maddesinde belirtilmiştir. Evlenme işlemlerinde çiftlerin sağlık raporu alması gerekliliği, çiftlerden birinde veya ikisinde cinsel yol ile veya cinsel yol olmaksızın diğer yollarla bulaşıcı bir rahatsızlık olup olmadığı, eğer böyle bir rahatsızlık var ise çiftlerin bunlardan haberdar olması ve önlemler alınması gibi durumlar için zorunlu hale getirilmiştir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik için sağlık raporları günümüzde birçok sağlık kuruluşundan rahatlıklar alınmaktadır. Öncelikle en kolay yollardan birisi aile sağlığı merkezlerine başvurmaktır. Bunların dışında özel hastanelerden, devlet hastanelerinden de sağlık raporu alınabilmektedir. Bu sağlık kuruluşlarından sağlık raporunun alınması için evlenecek kişilerin birinci elden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Aile sağlığı merkezi gibi küçük kuruluşlardan sağlık raporu alınabilmektedir. Fakat evlilik için sağlık raporu alınması durumunda belirli testler de gerekli olduğundan ve aile sağlığı merkezi gibi küçük kuruluşlarda yeterli materyal bulunmadığından, bu merkezlere başvuru yapan kişilerin devlet hastaneleri veya özel hastaneler gibi daha büyük sağlık kuruluşlarından gerekli testleri yaptırmaları ve başvuru yapılan merkeze getirmeleri ve kurumda onaylatmaları gerekmektedir.

Özel hastanelerden sağlık raporu alınabilmektedir. Fakat bu durumda yapılacak testler için ek ücret talep edilmektedir. Ayrıca sağlık raporu için de ek ücret talep edilmektedir.

Devlet kurumlarından alınacak sağlık raporları ücretsiz olarak çiftlere verilir. Fakat işlemler yapılacak olan testler, testlerin sonuçlarının çıkması gibi aksamalara bağlı olarak işlemlerin süresi birkaç gün sürebilmektedir.

Evlilik İçin Alınacak Sağlık Raporlarında Gerekli Testler Nelerdir?

Evlilik için sağlık raporu almak isteyen çiftlerde ilk akla gelen sorulardan birisi bekaret testi olmaktadır. Fakat evlilik için bekaret testi gerekli değildir. Bunun dışında kan değerleri, hepatit b ve hepatit c, kan grubu ve cinsel yolla bulaşabilecek bir rahatsızlık olup olmadığının tespiti için birkaç test yapılmaktadır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Neden Gereklidir?

Evlilik için sağlık raporu yukarıda da belirtildiği gibi çiftlerden birinde veya her ikisinde de bulaşıcı bir rahatsızlık olup olmadığı, olması durumunda çiftlerin bu durumu bilmesi ve bu duruma göre önlemlerin alınması için gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ