Reklam

Femur Kırığı ve Fizik Tedavi

  • 27 Şubat 2017
  • 7.058 kez görüntülendi.
Femur Kırığı ve Fizik Tedavi

Femur halk arasında uyluk kemiği olarak da bilinmektedir. Anatomik yapı olarak ayak bileğinin üst kısmından başlayarak diz kapağına kadar uzanan bir durumdadır. Bu bölgeye alınan çeşitli darbeler sonucunda, geçirilen iş kazaları sonucunda ya da meydana gelen çeşitli kalıtsal ya da çevresel etmenli hastalıklara bağlı olarak femur kemiği kırılabilir. Yaşlılarda femurda kırılma sıklıkla düşmelere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Femur kemiğinde kırılma ya da genel olarak kemiklerde kırılma kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kemiğin ana depo maddesi olan kalsiyum eksikliği osteoporoza neden olabilir. Bu hastalığa sahip kişilerde kemik erimesine ek olarak sıklıkla kırıklar gözlenir. Femurda kırık meydana gelmesi durumunda kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli müdahaleyi olmalıdır. Aksi durumlarda sakatlıklar, uzvun kullanılamaması gözlenebilmektedir.

Femur Kırığı Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Femur kemiği kırığı sonrasında yapılması gerekenler kırığın şekli, boyutuna ve iyileşme süresini hızlandırmaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öncelikli olarak kırığın sabitlenmesi, hızlı ve doğru şekilde kaynaması hedef alınmaktadır.

1-)Alçıya Almak

Kırığın sabitlenmesi ve hızlı bir şekilde kırılan kemik dokunun onarılması için bacağın alçıya alınması gerekmektedir. Bu durum muhakkak uzman bir hekim tarafından yapılamalıdır. Alçıya alma şekli ve süresi femurda meydana gelen hasara göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 4-5 hafta arasında bu süreç değişmektedir.

2-)Cerrahi Müdahale

Bu durum femurda meydana gelen hasarların ciddi boyutlarda olması durumunda yapılmaktadır. Genellikle ameliyat esnasında birden fazla kırık olan bölgeler platin ile sabitlendirilmektedir. Bu durum sonrasında kişinin bacağı alçıya alınabilir. Bu tamamen hastada meydana gelen kırığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir.

3-)Fizik Tedavi

Fizik tedavi, kırık meydana gelen hastaların iyileşme süreçlerinde ayrılmaz bir parça olarak düşünülmelidir. Kemiğin birleşiminden sonra meydana gelen hasarın hızla düzeltilmesini ve bölgenin güçlenmesini sağlamaktadır.

Fizik tedavi özellikle femur kırıklarında büyük öneme sahiptir. Kişide meydana gelen femur kırığı sonrasında yürümede problem meydana gelebilir, denge bozukluğu gözlenebilir hatta ve hatta tekrar kırıklar oluşabilir. Bu durumu önlemek amacı ile kişilerin iyileşme süreçlerinde düzenli olarak fizik tedavi yer almalıdır. Kişi fizik tedavi ile birlikte eski sağlığına daha hızlı bir şekilde kavuşabilmektedir. Ancak fizik tedavinin zaman içerisinde etkisini göstereceği, yavaş etkili ancak kalıcı çözümlü bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı, tedavilerde süreklilik sağlanmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ