Reklam

Fibrinojen Yüksekliği

 • 06 Nisan 2018
 • 1.243 kez görüntülendi.
Fibrinojen Yüksekliği

Fibrinojen, kan plazmasında yer alan proteinlerden bir tanesidir. Kanın pıhtılaşması görevine sahiptir ve karaciğer organı tarafından sentezlenir. Fibrinojen, dolaşım sistemi içerisinde, fibrin ipliği adı verilen yapılara dönüşür ve kan pıhtılaştıran mekanizmanın bir parçası haline gelir. Fibrinojen aynı zamanda vücutta iltihaplanmış sıvıların içerisinde de yer almaktadır. Fibrinojen eksikliği ya da olmaması halinde, yaralar sonucu oluşan kanamaların durmaması kaçınılmaz bir hale gelir.

Fibrinojen Yüksekliği Nedir?

Fibrinojen, sağlıklı yetişkin bir bireyde, 1 litre kan için, ortalama 5 gram miktarında bulunur. Normal seviyesi, 400 mg / dl’dir. Bu değerin üzerine çıkan fibrinojen değeri, yüksek kabul edilir ve bu duruma hiper fibrinojen adı verilir. 400 mg altındaki fibrinojen ise, düşük (hipofibrinojen) olarak isimlendirilir.

Fibrinojen eğerlerinin, yapılan kan tahlillerinde yüksek seviyede çıkması, çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Aynı şekilde, fibrinojen miktarında artış meydana gelmesi ile bazı rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

Fibrinojen Değerleri Neden Yükselir?

 • Kadınlarda gebelik sürecinin başlangıcından itibaren, fibrinojen seviyesi de artmaya başlar. Bu nedenle gebelik dönemi boyunca Fibrinojen seviyesinin sıkı ve dikkatli bir biçimde takip edilmesi gerekir.
 • Eklem bölgelerinde ortaya çıkan romatizmal rahatsızlıklar sonucunda, vücuttaki fibrinojen değerlerinde yükselme ortaya çıkabilir.
 • Bağışıklık sisteminin çökmesi ya da zayıflaması sonucunda, vücuda zararlı organizmaların, virüslerin ya da enfeksiyonların girmesi, fibrinojen seviyesinin artmasına yol açabilmektedir.
 • Sindirim sistemi, vücudun temel yaşam sistemlerinden bir tanesidir ve bu sistemde ortaya çıkan herhangi bir aksaklık sonucunda, özellikle de sindirim sisteminde oluşan tümörlerde (özafagus), yapılan kan testlerinde fibrinojen oranı yüksek çıkabilir.
 • Sigara kullanan kişilerde kan değerlerinde fibrinojen yüksekliği söz konusudur. Sigara kullanımının çok yoğun olması, bu fibrinojen miktarını daha da artırır. Bu da kalp ve damarlarda tıkanıklıklara yol açabilir.
 • Sebebi net olarak henüz bilinemeyen bir doku rahatsızlığı olan sistemik lupus eritamatozus hastalığı da fibrinojen seviyesinin artmasına yol açan faktörlerden bir tanesidir.

Fibrinojen yükselmesi, bazı rahatsızlıklara da yol açabilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Kalp krizi,
 • Damarlarda tıkanıklıklar,
 • Doku kaybı (fibrinoid nekroz,
 • Felç,
 • İnsülin direnci.

Fibrinojen Artışı Tedavisi

Artışa neden olan faktörün belirlenmesi, bu faktörün saf dışı bırakılması bakımından son derece önemlidir. Bu nedenle mutlaka tahlil detaylı bir biçimde yaptırılmalıdır. Aynı zamanda, bu tahlil uzman bir hekim tarafından da incelenmeli ve hasta bu doğrultuda yönlendirilmelidir. Genel olarak riskli bir durum söz konusu ise zaten doktor tarafından en kısa zamanda müdahale edilecektir. Bireysel olarak gerçekleştirilen çabalar bu durumda işe yaramayabilir. Kan değerleri, boy, kilo, yaş gibi unsurlar da dikkate alınarak incelenmeli ve gerekli görüldüğünde hemen tedaviye başlanmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ