Fistül Ameliyatı Oldum

Fistül Ameliyatı Oldum

Fistül normalde olmaması gereken bir patolojik sorundur. Bağırsak ile cilt derisi arasında anatomik olarak olmaması gereken bir bağlantının oluşması ile meydana gelmektedir. Makata daha yakın olan bölgede yani birincil ağızda meydana gelen fistüle makat fistülü denmektedir. Hastalığın gelişimini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Hastaların geçmişine bakıldığında fistül gelişimi en çok makat bölgesinde meydana gelen absenin ilerlemesi sonucunda meydana gelmektedir.

Hastalar genellikle bu bölgede yanma, kaşıntı ve ileri evrelerde şiddetli ağrılar ile doktora başvurmaktadır. Hastalığın ilerlemesi ile dış bölgeden dahi gözlemlenecek boyutlarda yaralar ve şişlikler meydana gelebilir. Bu durum hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Hastalığın tedavisi için cerrahi müdahale şarttır.

Cerrahi müdahale kişi anestezi altındayken gerçekleştirilir. Bu bölge tamamen temizlenir, enfeksiyon oluşumunu önlemek için ve ardından oluşan kanal kapatılır. Ameliyat anestezi altında olduğu için kişi ağrı ve acı çekmemektedir. Fistül ameliyatı sonrasında kişinin yaşayabileceği bazı semptomlar aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Birçoğu ameliyat sonrasında normaldir ve zaman içerisinde iyileşme süreci ile birlikte kendiliğinden düzelmektedir. Düzelmeyen ve ciddileşen vakalarda muhakkak doktorunuza giderek şikayetlerinizi dile getiriniz.

1-) Oturmada Zorluk

Fistül ameliyatı olan kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesi ameliyat sonrası kişinin ne zaman normale döneceği, düzgün bir şekilde oturabileceğidir. Genellikle ilk bir hafta kişinin direkt oturması yasaktır. Bu süre hastanın ve geçirilen operasyonun boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kişi oturma eylemi sırasında dayanılmaz ağrı ve acı hissedebilir. Bu durum çok normaldir, özellikle dikişlerin alınmasından sonraki evrede kişinin duyduğu ağrı ve acı daha da azalacaktır. Giderek artan ve azalmayan ağrılarda muhakkak doktorunuza başvurunuz.

2-)Akıntı

Dikiş atılan yani cerrahi müdahalenin uygulandığı bölgede ilk zamanlarda akıntı olması normaldir. Özellikle kokulu iltihaplı bir akıntı meydana gelebilir. Ancak bu akıntı giderek artıyorsa ve kişi ağrı duymaya başlıyor ise böyle bir durumda cerrahi müdahalenin yapıldığı yerde bir aksilik var demektir, dikişler enfeksiyon kapmış olabilir. Genellikle dikişlerin alınması ile akıntı problemi de ortadan kalkmaktadır.

3-)Ağrı ve Acı

Kişi ameliyat sonrasında anestezinin etkisi geçince ağrı duymaya başlayabilir. Özellikle bu ağrı ve acı ameliyatın hem sonrasında şiddetlidir. Genellikle giderek azalan bir ağrı ve acı söz konusudur. Kişinin hareket esnasında ya da ani yapılan hareketler sonucunda bu ağrı artabilir. Dikişlerin alınmasını takip eden süre içerisinde kişi hareket ederken de ağrı ve acı duymamaya başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ