Reklam

Gebelikte Belirti Olmaması

 • 02 Mayıs 2017
 • 2.394 kez görüntülendi.
Gebelikte Belirti Olmaması

Hamileliğin en bilindik bulgularından biri olan adet gecikmesi, kimi zaman yanıltıcı olabilmektedir. Her ay düzenli olarak kadınlarda gözlenen adet kanamasında, hamilelik dışındaki sebeplerden ötürü de düzensizlik yaşanabilmektedir. Gebelik isteyen kadınlar adet döngüsünde yaşanan gecikmeyi hemen hamilelik belirtisi olarak değerlendirilir. Oysa ki tek başına adet gecikmesi kesin olarak gebeliği işaret etmez.

Anne adaylarının bazılarında bulantı, idrar sıklığı gibi hamileliğin diğer bulguları baş göstermeyebilmektedir. Bu durum da akıllara belirti olmadan hamileliğin olup olamayacağı sorusunu getirir.

Yukarıda bahsedilen bulantı, idrar sıklığı, anlık ruh hali değişimleri belirtileri her zaman görülmese de gebeliğin en bilindik belirtisi olan adet gecikmesi gözlenen bir durumdur. Fakat adet gecikmesinin hamilelik bulgusu olup olmadığı ancak ve ancak uygulanacak doğum kontrol testleri sayesinde anlaşılabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bazı anne adaylarında gebeliğin belirtileri 5. haftada kendini gösterirken bazılarında ilerleyen zamanlarda görülmektedir. Belirtilerin görülme süreleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bulguların olmasının direkt olarak hamilelik anlamına gelmediğinden bahsetmiştik. Gebelikten emin olmak için vücuttaki gebelik hormonu olan Beta HCG değerlerini ölçen doğum kontrol testleri uygulanmalıdır. Şayet eczaneden temin edilerek yapılan testte sonuç pozitif çıksa dahi kesin ve doğru bilgi için sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Adet Gecikmesi

Regl dönemindeki gecikmenin/düzensizliğin gebeliğin en bilindik bulgularından biri olduğundan bahsetmiştik. Kanamadaki düzensizlik yalnızca hamilelikten değil aşağıdaki sebeplerden kaynaklı da olabilmektedir.

 • Kullanılan ilaçların etkisi(doğum kontrol hapı gibi),
 • Obezite,
 • Stres(psikolojik etkenler),
 • Diyabet

Mide Bulantısı(Sabah Bulantısı)

Genellikle sabahları meydana gelen mide bulantısı sorunu da gebeliğin belirtileri arasında sayılmaktadır. Daha çok hamilelik sürecinin ilk 1 ayından sonra gözlenen bulantı, ilerleyen dönemlerde ortadan kalkar. Ancak mide bulantısı her anne adayında görülmeyebilir.

İdrar Yapma Sıklığı

Gebelik döneminde vücuttaki hormon salınımlarındaki değişiklikler, vücudun daha fazla su atmasına yol açabilir. Buna bağlı olarak anne adayında idrara sık çıkma durumu gözlenebilir. İdrar yapma sıklığı artar.

Yorgunluk/Halsizlik

Gebelik döneminde anne adayları kendilerini sürekli olarak halsiz hissederler. Günlük basit aktiviteleri yaparken dahi hemen yorulma, kendini halsiz hissetme meydana gelebilir. Hissedilen yorgunluk ve halsizlik de hamilelik belirtileri arasındadır.

Ruh Hali

Kadın vücudunda meydana gelen hormonal değişimler psikolojik değişimleri de tetikleyicidir. Anne adayının ruh halindeki ani değişimler(aşırı mutsuz, stresli, sinirli olması) de hamileliğin sonuçları olarak görülebilmektedir.

Gebelik bekleyen kadınlarda yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı mevcutsa, hamile olup olmadıklarını anlamaları için doğum kontrol testi uygulanması önerilir. Eczanelerden kolaylıkla temin edilebilen doğum kontrol testleri, idrardaki Beta HCG(gebelik hormonu) değerlerini ölçer.

Ancak bu hormon salınımı öncelikle kanda ardından idrarda olduğundan, idrardan ölçülen sonuç doğru olmayabilir. Adet gecikmesi mevcutsa evde yapılan test pozitif veya negatif çıksın farketmeksizin, hamileliğin olup olmadığından emin olmak için sağlık kuruluşuna gidilmeli ve daha detaylı testler yaptırılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. pamelor price dedi ki:

  I am commenting to let you know of the fine encounter my friend’s daughter found reading your site. She figured out many issues, not to mention what it’s like to have a wonderful giving mindset to have men and women quite simply have an understanding of selected hard to do subject areas. You really exceeded our expectations. Many thanks for giving the insightful, safe, explanatory and as well as easy thoughts on the topic to Jane.

 2. paxil pills dedi ki:

  I am also commenting to let you know of the helpful encounter my friend’s daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to have most people really easily know selected impossible subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the invaluable, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

 3. Imaxgx dedi ki:

  stromectol 0.5 mg – ivermectin brand name purchase stromectol online

 4. Blzwdu dedi ki:

  stromectol online pharmacy – ivermectin for sale ivermectin medication

BİR YORUM YAZ