Reklam

Gebelikte Boğaz Ağrısı ve İlaç Kullanımı

  • 29 Aralık 2017
  • 930 kez görüntülendi.
Gebelikte Boğaz Ağrısı ve İlaç Kullanımı

Hamilelik dönemi kadınlar için uzun ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Kendi sağlığının yanı sıra bebeğinin sağlığına da dikkat etmek zorunda kalan anne adayının bu süreçte yediği, içtiği her şeye çok dikkat etmesi gereklidir.

Vücudun çok daha hassas olduğu bu dönemde anne adayının sıkı korunması, hastalıklardan titizlikle sakınması gerekmektedir. Hamilelik dönemi besin ve oksijen ihtiyacının en üst safhada olduğu bir dönem olduğu için annenin uzman bir doktordan besin programı hakkında bilgi edinmesi faydalı olacaktır.

Hamilelik döneminde yaşanan rahatsızlıklar da ise kişinin normalin üstünde titiz davranması, en küçük hastalıkta dahi doktoruna danışmadan hiçbir ilaç kullanımı yapmaması gereklidir. İlaçların yan etkisi hamilelik sürecini olumsuz etkileyeceğinden hamilelikte ilaç kullanımı genellikle tavsiye edilmemektedir. Hamilelikte görülebilecek boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar da kişinin elinden geldiği kadar bitkisel ürünleri tercih etmesi önemlidir.

Hamilelik Dönemi Boğaz Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Hamilelik süresinde boğaz ağrısı çeken anne adaylarının ilaç kullanımı yerine bitkisel ürün kullanımı yapması çoğu doktor tarafından önerilen ve faydalı bir yöntemdir. Evde hazırlanabilecek basit bitkisel kürler hem boğaz ağrısına iyi gelecek hem de ilaçların olası yan etkilerinden sizleri koruyacaktır. Evde hazırlanabilecek bitkisel kürler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Her zaman kullandığınız kafeinsiz çayın içine bir çay kaşığı limon ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Sonrasında karışımı hafifçe karıştırın ve sıcakken tüketin. Bu karışımı birkaç gün düzenli tüketmeniz halinde boğaz ağrınız ortadan kaybolacaktır.
  • Diğer bir yöntem olarak ise zencefilli su karışımını tercih edebilirsiniz. Suyu bir kaba alın ve kaynatın. Kaynamış suyun içine birkaç damla zencefil atın, kaynamaya bir süre daha devam edin. Ocaktan aldığınız karışımın içine bir miktar limon sıkın ve sıcak iken tüketmeye özen gösterin. Bu karışım boğaz ağrısının yanı sıra soğuk algınlığına da iyi gelecek bir yöntemdir.
  • Son bir bitkisel kür için fesleğen yaprağı kullanabilirsiniz. Öncelikle su ısıtıcısı içine su doldurun, içine birkaç tane fesleğen yaprağı ekleyin ve bu şekilde kaynatın. Karışım ılık olarak tüketebilir ya da gargara yapabilirsiniz.

Hamilelik Dönemi Boğaz Ağrıları Nasıl Önlenir?

  • Hamilelik döneminde oluşabilecek boğaz ağrılarını önlemek için ilk 3 ayı dinlenerek geçirmeniz faydalı olacaktır.
  • İçki ve sigara gibi zararlı ürünlerden uzak kalmanız boğaz ağrısı oluşumunu önleyecektir.
  • Hamilelik dönemi boyunca düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Beslenme düzeni oluşturmak hakkında doktorunuza danışın ve bir liste hazırlayın.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ