Reklam

Gebelikte Eklem Yerlerinde Ağrı

  • 03 Haziran 2017
  • 1.317 kez görüntülendi.
Gebelikte Eklem Yerlerinde Ağrı

Hamilelik dönemi birçok metabolik aktivitenin değiştiği dönemdir. Hormonal kaynaklı değişimler bu dönemde sıkça yaşanmakla beraber bu değişimler birçok fiziksel faktörde de farklılığa neden olmaktadır. Hormonal ve fiziksel değişiklerden kaynaklı olarak gebelerde sık sık baş ağrısı, eklem ağrıları gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde fiziksel aktivitenin normal dönemlere oranla azalması, bebeğin gelişimi için beslenmeden taviz verilmemesi gibi birçok durum kilo artışına, kasların zayıflamasına ve doğrudan olarak eklem ağrılarına yol açmaktadır.

Bunların dışında hormonal dengede görülen aktif değişimler, vücudun metabolik faaliyetlerinde değişimlere yol açmakta ve dolaylı olarak eklem ağrılarına yol açabilmektedir.

Gebelerde Eklem Bölgelerinde Ağrı Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Fiziksel Aktivitenin Azlığı ve Bebeğin Gelişimine Bağlı Olarak Kilo Alımı

Hamilelik döneminde normal zamanlara oranla yetersiz fiziksel aktivite ve bebeğin gelişimi için beslenmenin düzeyli tutulması kilo alımına ve kaslarda yorgunluğa yol açabilmektedir. Bu gibi durumlar gebelerde eklem yerlerinde ağrılara yol açmaktadır.

2-)Hormonal Değişimler

Gebelik dönemi hormonal değişimin ciddi derecede yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde hormonal değişimlere bağlı olarak vücutta birçok yan etki oluşabilmektedir. Vücutta hormonal değişimlere bağlı olarak oluşabilen yan etkilerden biri de ödem oluşumudur. Vücudun birçok bölgesinde hormonal değişimlere bağlı olarak oluşan ödemler sadece eklem yerlerinde değil, birçok bölgede ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

3-)Artrit

Fiziksel aktivitenin yavaşlaması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gerçekleşen hormonal değişiklikler bazı durumlarda eklem iltihaplanmalarına yol açabilmektedir. Hamilelikte ilaç kullanımının da sınırlı olması, bu gibi rahatsızlıklarda eklem bölgelerinde ciddi ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir.

4-)Yanlış Hareket, Yanlış uyku ve Yanlış oturma pozisyonları

Yanlış hareket, yanlış uyuma ve yanlış oturma pozisyonları ayaklarda ciddi ağrılar oluşmasına neden olabilmektedir. Bu duruma hamilelik faktörünün de eklenmesi ağrının daha şiddetli hissedilmesine neden olabilmektedir.

5-)Damar ve Sinirlerin Meydana Getirdiği Baskılar

Hamilelikte kilo alımına bağlı olarak damar basıncı ve sinirlere uygulanan baskıda artış yaşanmaktadır. Bu durum vücutta birçok bölgede ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelik döneminde fiziksel aktivite, beslenme gibi faktörlere daha çok önem verilmeli ve hem bebeğin hem annenin sağlığına dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Eklem Ağrılarının Tedavisi Nasıldır?

Gebelik döneminde birçok ilaç yan etki oluşturabildiğinden, bu dönemde ilaç kullanımı sınırlıdır. Doktor kontrolünde yazılan ilaçlar ile ağrının azaltılması sağlanabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. You got a very great website, Gladiola I discovered it through google. https://glaucomamedi.com buy glaucoma threatment

BİR YORUM YAZ