Reklam

Gebelikte Gül Hastalığı

  • 29 Mart 2017
  • 4.496 kez görüntülendi.
Gebelikte Gül Hastalığı

Hamilelik evresinde meydana gelen sorunlar, rahatsızlıklar anne adayının paniklemesine sebebiyet verir. Endişenin esas nedeni çoğu zaman geçirilen rahatsızlığın, anne karnındaki bebeği etkileyebileceği korkusudur. Gebelik döneminde karşılaşılan gül hastalığı da bu endişeye neden veren rahatsızlıklardan biridir.

Gül Hastalığı Nedir?

Ciltte kendini ilk olarak kırmızımsı döküntü ve lekelenmeyle belli eden bir cilt hastalığıdır. Hastalığın adı üstünde gül renginde lekelenmeler gözlenir. Viral enfeksiyondur. Mantar, bakteri gibi organizmalardan kaynaklı değildir. Yapılan araştırmalara göre bir virüs çeşidinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Viral enfeksiyon olmasına rağmen diğer hastalıklar gibi bulaşıcı bir özelliğe sahip değildir.

Hastalığın en bariz bulgusu olan kırmızı lekeler/döküntüler daha çok sırt, göğüs ve karın bölgesinde baş göstermektedir. Nadiren de olsa oluşan lekelere boyun ve yüz bölgesinde de rastlanabilmektedir.

Gül Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Sırt, boyun, göğüs ve karın bölgesinde kızarıklıklar, lezyonlar en bilindik bulgusudur.
  • Ciltte kırmızımsı döküntüler,
  • Nadiren de olsa döküntülere ve kızarıklıklara kaşıntı da eşlik etmektedir

Rahatsızlık her ne kadar daha çok 10 ila 45 yaş arasındaki kimselerde görülse de kimi zaman bebeklerde de gözlenebilmektedir. Bebekte rahatsızlığın bulgularına rastlanır rastlanmaz derhal uzman hekime gidilmesinde yarar vardır.

Gebelikte Gül Hastalığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kullanılan İlaçlar

Gül hastalığının tedavisinde çoğunlukla uzman tarafından çeşitli ilaçların alınması tavsiye edilir. Hamilelik döneminde kullanılan ilaçların içeriğindeki bazı etken maddelerin, anne karnındaki bebeğe zarar verebileceği unutulmamalı ve ilaç tedavisine başlamadan mutlaka uzman doktora gebelik ile ilgili bilgiler verilmelidir.

Doktor Kontrolü Olmadan Lekeler Önlenmeye Çalışılmamalı

Halk arasında yapılan en büyük yanlışlardan biri kulaktan dolma bilgilerle lekelenmelerin, problemlerin halledilmeye çalışılmasıdır. Konu özellikle sağlıkla ilgiliyse, bu büyük bir risk içermektedir. Gül hastalığından kaynaklı lekelerin giderilmesi için doktor kontrolü ve tavsiyesi haricinde ilaç veya merhem kullanımı, bebeği olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden özellikle hamilelik evresinde kullanılacak her ilacın, doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ