Reklam

Gece Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

  • 15 Haziran 2017
  • 1.594 kez görüntülendi.
Gece Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kaşıntı şikayeti kimi zaman geceleri artış gösterebilmekte ve uykusuz gecelere yol açacak kadar şiddetli seviyede olabilmektedir. Geceleri baş gösteren kaşıntı, geceleri uykunun kaçmasına neden olarak sinir bozucu bir hal alabilmektedir.

Kaşıntı denildiğinde akla ilk olarak alerjik durumlar gelse de, kaşıntının pek çok sebebi olabilir. Psikolojik etkenler(stres, endişe vs.), cilt kuruluğu, çeşitli cilt rahatsızlıkları, aşırı terleme, hali hazırda kullanılan ilaçların etkisi gibi pek çok etken kaşıntıya yol açabilir.

Geceleri Kaşıntı Neden Olur?

Psikolojik Etkenler

Pek çok rahatsızlığın temelinde yatan stres, endişe gibi psikolojik etkenler ciltte kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Uzun süre kafaya bir konunun takılması, yoğun iş temposu gibi pek çok etkenden stres ve endişe hissine kapılınabilmektedir. Bunların sonucu olaraksa vücutta sürekli kaşıntı hissi doğabilir. Stresten kaynaklı kaşıntı şikayeti genellikle kişinin ruh hali düzeldikten sonra kendiliğinden geçtiğinden, kısa süreli görülür.

Alerjik Durumlar

Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi, çeşitli yabancı etken maddelere karşı tepki gösterir. Bu tepki alerjik reaksiyon olarak tanımlanır. Ev tozu, polen, kullanılan şampuan, deterjanlar, hayvan tüyü, tüketilen gıda ürünleri gibi pek çok etken alerjinin esas nedeni olabilir. Alerjik reaksiyonların altında yatan sebep kişiden kişiye farklılık gösterse de, beraberinde getirdiği semptomlar neredeyse aynıdır.

Ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü alerjik reaksiyonların bilindik belirtileri arasındadır. Alerjiden kaynaklı kaşıntı hissinden kurtulmanın en etkili yöntemiyse, alerjiyi tetikleyici unsurun bulunması ve bu maddeden uzak durulmasıdır.

Aşırı Terleme

Çok fazla terleyen kimselerde, ciltteki gözenekler kapanabilir ve bu bölgede kaşıntı hissi oluşabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde bu sebepten kaşıntı şikayetine sık rastlanır. Bu sebepten geceleri kaşıntı hissi oluşabilmektedir.

Cildin Çok Kuru Olması

Cildin normalde olması gerekenden nemsiz olması, cilt kuruluğu olarak ifade edilir. Kuru cilt ise beraberinde kaşıntı hissini getirir. Özellikle uzun süre klima veya güneş ışığına maruz kalan kimselerde sık görülmektedir. Kaşıntının şiddetli olmasıyla birlikte kızarıklık ve kabarıklık da oluşabilir.

Cilt Rahatsızlıkları

Ciltteki kaşıntı halinin altında yatan neden sedef, uyuz ve egzama gibi cilt hastalıkları olabilir. Kaşıntı ile birlikte hangi semptomların gözlendiği, rahatsızlığın tanısı açısından oldukça önemlidir. Bahsedilen 3 cilt hastalığının başlıca belirtileri aşağıda verilmiştir;

  • Uyuz: Gece kaşıntılarının başlıca nedeni uyuz rahatsızlığıdır. Ciltte kaşıntı ile birlikte kabuklanma ve kanama da bulguları arasındadır.
  • Sedef: Ciltte kuruluk ve kaşıntı.
  • Egzama: Kaşıntılı kızarıklıklar ve kuru cilt bilindik semptomlarındandır.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi aşamasında kullanılan bazı ilaçlar ciltte kaşıntı ve kızarıklık problemlerine yol açabilmektedir. Kaşıntı şikayetiyle ilgili uzman hekime gidildiğinde, alınan ilaçlardan bahsedilmesinde yarar vardır.

Kaşıntı şikayeti yalnızca geceleri değil, normalde dahi olsa sürekli tekrar ediyorsa muhakkak konuyla ilgili uzman hekime başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
  1. alprostadil covered by blue cross https://alprostadildrugs.com/ what is alprostadil

  2. sildenafil 10 mg daily https://eunicesildenafilcitrate.com/ sildenafil citrate over the counter

  3. buy tadalafil dedi ki:

    tadalafil 40 mg daily https://elitadalafill.com/ tadalafil generic

BİR YORUM YAZ