Reklam

Gece Tüm Vücudun Sallanması

  • 06 Şubat 2018
  • 3.119 kez görüntülendi.
Gece Tüm Vücudun Sallanması

Bazı kişilerde uyku esnasında vücudun sallanması ya da titremesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun temel nedeni, huzursuz bacak sendromu olarak da bilinen HBS rahatsızlığıdır. Bacaklarda yanma, karıncalanma ya da sürekli olarak hareket etme arzusu duyma gibi hislere neden olan bu rahatsızlık, özellikle gece saatlerinde kendini göstermektedir. Hemen uyku öncesinde ya da uykuya daldıktan bir süre sonra ortaya çıkan belirtiler kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Hakkında

Nörolojik bir rahatsızlık olan HBS, tek bacakta ya da her iki bacakta birden ortaya çıkabilir. Gece saatlerinde şiddetli bir rahatsızlık hissi duyulabilir ve bu his bireyi uykusundan dahi uyandırabilir. Rahatsızlık hissi, bacağın hareket ettirilmesi ile sona erer. Uzun süreli istirahat ya da bacağın uzun müddet aynı pozisyonda kalması, rahatsızlık hissini tetikleyebilmektedir. Bu rahatsızlığa neden olan faktörlerin başında, vücutta ortaya çıkan demir eksikliğidir. Böbrek yetmezliği de yine demir eksikliğini tetikleyen bir neden olmanın yanı sıra, huzursuz bacak sendromuna da yol açmaktadır.

Bu nedenlere ek olarak gebelikte yaşanan hormonsal değişimler, kronik ve uzun süren rahatsızlıklar, tiroid bezleri ile ilgili sorunlar ve diyabet de huzursuz bacak sendromunu tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Uykuda Sallanmanın Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin gün içindeki psikolojik durumuna bağlı olarak (çok heyecanlanma, üzülme, aşırı ve ani bir biçimde korkma vs.) uyku esnasında sallanma durumu ortaya çıkabilmektedir. Bunlara ek olarak kişi aşırı şekilde stres içindeyse ya da stres yüklü bir ortamda bulunmuşsa, duygusal olarak düşüş yaşayacağı için uyku esnasında sallanma sorunu ortaya çıkabilir.
  • Bireyin kaslarından ya da sinirsel olarak aşırı bir şekilde yıpranması da kasların istemsizce kasılmasına neden olabilmektedir. Titreme ya da sallanma, bireyin aşırı yorulmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.
  • Günümüzde birçok bireyde var olan rahatsızlıklardan bir tanesi olan panik atak, endişe ve korku hislerinin ortak olarak açığa çıkmasından kaynaklanmaktadır. Belirtileri kalp krizine çok benzediği için atak geçiren kişide daha fazla tedirginliğe yol açan bir rahatsızlıktır. Oldukça yoğun ve şiddetli ataklara neden olan panik atak rahatsızlığı da uykuda sallanma nedenlerinden bir tanesidir.

Uykuda Sallanma Tedavisi

Uykuda sallanmaya neden olan en önemli nedenlerden yukarıda bahsedilmiştir. Kişi uykuda sarsılma, titreme ya da sallanma sorunu yaşıyorsa, mutlaka tedavi görmelidir. Hastalık ilerler ve önüne geçilemez ise, daha büyük sorunlar ve daha uzun vadeli bir tedavi süreci gerekebilir. Kişi uyku esnasında bir başka bireyden kendisini gözlemlemesini isteyebilir. Bu sayede uyku esnasındaki durumdan doktorun haberdar edilmesi ve durumun tarifi de kolaylaşacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ