Reklam

Gece Üzerine Yattığım Kulağım Tıkanıyor

  • 29 Ekim 2017
  • 2.264 kez görüntülendi.
Gece Üzerine Yattığım Kulağım Tıkanıyor

Kulak tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Kulak içi kanallarının kapanmasıyla kulak tıkanıklığı meydana gelmektedir. Bu durumdaki bir kişi kendini rahatsız hisseder ve geçici işitme kayıplarına neden olabilir.

Kulak içi tıkanıklığına kulağa su kaçması, çeşitli enfeksiyonlar ve kulak içi kiri sebep olabilir. Gece üzerine yatılan kulak tıkanıklığı genellikle geçici bir durumdur. Kulak tıkanıklığı genelikle çok ciddi hastalıkların habercisi değildir.

Kulak Tıkanması Belirtileri
 Nelerdir?

Kulak kirinin çok olması ve dolu olması, kulaktan gelen akıntı ve kulakta geçici duyma kaybı kulak tıkanmasının belirtileri arasındadır. Kulak tıkanmasının sebebi sinüs akıntısı ise çok şiddetli baş ağrıları gözlenebilmektedir.Gece Üzerine Yatılan Kulakta Tıkanıklık Nedenleri Nelerdir?

Kulak tıkanıklığına burun akıntısı, sinüzit ve boğaz enfeksiyonları neden olabilmektedir. Aşağıda sebepleri detaylıca anlatılmaktadır.

1-)Orta Kulak ve Dış Kulak İltihabı

Çeşitli nedenlerden dolayı orta ya da dış kulak iltihaplanmaları ile karşılaşmaktayız. Geniz ile kulağı östaki borusu bağlar. Östaki borusunda meydana gelen şişlik kulak içerisinde sıvı birikmesine yol açar. Kulakta orta ve dış kulak iltihabı tanısı için mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

2-)Kulak Çubuğu Kullanımı

Kulak kiri herkesin sandığı gibi temizlenmeye ihtiyaç duymaz. Kulak çubuğu kullanımı kulak içindeki kiri orta kulağa ittirmesine sebep olur. Burada oluşan kir kulak tıkanıklığına sebep olabilir.

3-)Alerjiler

Kulaktaki östaki borusu alerjiler sebebiyle tıkanabilir. Bu durumda kulak içerisindeki basınç düşer ve mukustaki akıntı orta kulağa doğru ilerleyerek tıkanıklığa yol açabilir.

4-)Hava Değişimi

Ani hava değişimleri kulak tıkanıklığına en çok sebep olan durumlardan bir tanesidir. Yolculuklar sırasında hava değişimi görüldüğü takdirde kulaktaki östaki borusunda tıkanma görülmektedir. Bu basınç durumunu düzeltmek için iç ve orta kulak şişlik yapar ve bu kulakta tıkanıklığa sebep olur.

5-)Östaki Borusu Hastalıkları

Östaki borusu esneme ve yutkunma sırasında açılıp kapanır. Östaki borusu belli bir sebepten ötürü bu açılıp kapanma durumunu gerçekleştiremiyor ise kulak içerisinde sıvı birikintisi ortaya çıkar.
 Kulak tıkanıklığının diğer nedenleri ise; sinüzit, tümör, kulağa su kaçması ve eklem bozuklukları olabilir.

Kulak Tıkanıklığı Tedavisi

Alerjilerden dolayı kulak tıkanıklığı varsa alerjinizin ne olduğunu öğrenip buna göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Orta kulak ve dış kulak iltihabı sonucu kulak tıkanıklığı meydana geldiğinde ise genel olarak tedavi için doktorlar antibiyotik ve ağrı kesicileri tercih ederler. Gece üzerine yattığınız kulağınız tıkanıyor ise ve bu durum uzun süredir devam ediyorsa, doktora başvurup tedavi sürecinin buna göre ilerlemesi gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ