Reklam

Geçici Görme Kaybı ve Baş Ağrısı

  • 11 Aralık 2017
  • 1.700 kez görüntülendi.
Geçici Görme Kaybı ve Baş Ağrısı

Baş ağrısı her insanın her zaman başına gelebilecek bir durumdur. Yorgunluk, stres gibi yaygın sebeplerden meydana gelebilen baş ağrısı genellikle dinlenerek geçer.

Baş içerisinde vücudun merkezi beyin bulunur. Beyinde oluşabilecek sıkıntıların habercisi baş ağrısı olabilir. Bu konuda baş ağrısının devamlılığı ve eşlik eden şikayetler dikkate alınmalıdır. Baş ağrısı çok basit nedenlerden oluşabileceği gibi büyük problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Peki baş ağrısıyla birlikte geçici görme kaybı gibi görme bozuklukları yaşanıyorsa, bu durumun ne gibi bir sebebi olabilir?

Geçici Görme Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Görme bazen kısa bir süreliğine sanki bir perde varmış veya ışıklar kapatıp açılmış gibi kaybolabilir. Bu durum çok kısa veya birkaç saniye sürebilir. Aynı zamanda tek gözde veya iki gözde birden oluşabilir. Bütün bu farklılıklar altında yatan sebebin farklılığından kaynaklanır.

Tek gözde aniden oluşan görme kaybının sebebi o gözün bir bölgesine o an gelen kanın kesilmesinden kaynaklanabilir. Damarda oluşabilecek anlık daralmalar yeterli kan gelmemesine neden olur ve geçici bir görme kaybı olur. Kan akımı devam ettiğinde görme düzelecektir. Böyle bir durum tekrarlıyorsa, hemen bir doktora başvurulmalıdır. Damar tam tıkanmadan müdahale edilirse büyük sorunlar yaşanmaz.

Eğer görme kaybı iki gözde eş zamanlı olarak meydana geliyorsa, sorun genellikle beyinin görme ile ilgili yapılarla ilgilidir. Görme bölgesine gelen kan kesilirse bu durum ortaya çıkabilir. Genellikle kalp kapakçığı hastalıklarına işaret eder. Tekrarlayan nitelikte ise vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir.

Göz Migreni Nedir?

Migren hastalığı halk arasında baş ağrısına neden olmasıyla bilinir. Migren hastalığının sebebi beyne giden kan damarlarının kısa süreli daralıp genişlemesidir. Bu durum başın bir tarafında zonklayıcı baş ağrılarına sebep olur. Fakat migrenin çeşitleri vardır. Bu bildiğimiz bilinen migren hastalığıdır. Bir başka çeşidi ise göz migrenidir. Gözün sinir hücrelerini besleyen damarlarda daralıp genişleme olursa, bu duruma göz migreni adı verilir. Görme kayıplarına, ışık saçılmalarına yol açar.

Göz migreni de iki çeşittir. Bir tanesi tek taraflı görme bozukluğuna yol açan ve baş ağrısıyla birlikte seyreden göz migrenidir. Diğeri ise her iki gözde ışık saçılmaları, yansımalar ve dalgalı görüntüler ile kendini gösterir

Göz migreni normal migrene benzemekle daha kısa süreli ve daha hafif ağrılarla seyreder. Görme kaybına sebep olan başka hastalıklar göz migreni ile karıştırılabilir. Bu yüzden bir doktora başvurulmalıdır. Görme kaybının altında yatan sebebin anlaşılması önemlidir. Göz migreni kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer fakat tekrarlayan migren ataklarında dikkatli olunmalıdır. Genellikle kadınlarda erkeklerden fazla görülür.

Göz migreni durumunda telaşa kapılmayın. Bu geçici bir durumdur. Ataklar araba kullanırken gelişiyorsa, mutlaka mola verilmeli ve geçmesi beklenmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. zortilo nrel dedi ki:

    This really answered my problem, thank you!

  2. Adorei este site. Para saber mais detalhes acesse nosso site e descubra mais. Todas as informações contidas são conteúdos relevantes e únicos. Tudo que você precisa saber está está lá.

BİR YORUM YAZ